Čtvrtletní výsledky IBM poháněl software a systémy

Nové verze hardwaru a softwaru poháněly ve druhém čtvrtletí růst tržeb IBM. Jak se mu dařilo prodávat v jednotlivých segmentech a regionech?

Čtvrtletní výsledky IBM poháněl software a systémyČtvrtletní výsledky IBM poháněl software a systémyVe čtvrtletí, které skončilo 30. 6. 2011, IBM vykázalo tržby ve výši 26,7 miliardy dolarů. Meziročně obrat vzrostl o 12 %. Zisk podle standardů GAAP činil 3,7 miliardy dolarů, což je o 8 % více než ve stejném kvartálu loňského roku. Non-GAAP zisk dosáhl meziročně 11% růstu na 3,8 miliardy dolarů a zisk na akcii činil 3 dolary podle GAAP (3,09 dolaru bez zohlednění GAAP).

Podle IBM vzrostl obrat z prodeje softwaru a systémů o 17 %. Příjmy z prodeje softwaru dosáhly 6,2 miliardy dolarů. Klíčové produkty middlewaru – WebSphere (+ 55 %), Tivoli (+ 9 %), Lotus (+ 12 %) a Raitonal vynesly společnosti 3,9 miliardy dolarů, což představuje 21% nárůst.

Na straně hardwaru generoval segment systémů a technologií obrat 4,7 miliardy dolarů. Příjmy z mainframu System z rostly o 61 % a prodeje MIPS systémů zaznamenaly 86% růst. Prodeje Power System řešení meziročně rostly o 12 %.

Tržby z prodeje služeb zaznamenaly v porovnání s ostatními produkty nižší růst – 10 %. Příjmy segmentu Global Technology Services vzrostly o 11 % na 10,2 miliardy a Global Business Services vynesly ve druhém čtvrtletí o 9 % více, konkrétně 4,9 miliardy dolarů.

Odhady analytiků překonány

IBM s těmito výsledky překonalo odhady analytiků, kteří předpovídali tržby ve výši 25,343 miliard dolarů a zisk v hodnotě 3,7 miliardy dolarů.

Dařilo se také analytickému softwaru, jehož tržby vzrostly o 20 %. Pozitivní růst IBM zaznamenalo v cloudových službách. Ačkoliv společnost nepublikovala konkrétní hodnoty, Mark Loughridge, finační ředitel IBM, uvedl, že průměrná velikost zakázky se ztrojnásobila a obrat z cloudového byznysu v prvním pololetí 2011 převyšuje celý loňský rok.

Tzv. Smarter Growth technologie zaznamenaly 50% růst tržeb, který poháněly zakázky v oblasti telekomunikací, zdravotnictví a retailu. Oslabení naopak IBM zaznamenalo u vládních zakázech.

Nejrychleji IBM roste na rozvíjejících se trzích (13 %). V plně industrializovaných zemích G-7 vykázalo IBM 3% růst. Ve spojených státech rostl výrobce o 6 %, v Kanadě o 11 %, ale v Japonsku zaznamenal 5% pokles obratu.

Letos IBM slaví 100. výročí založení.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře