Context: dopad „islandské sopky“ na prodeje PC

Prodeje počítačů distribučními kanály vzrostly podle analytické společnosti Context v prvním kvartále 2010 proti minulému roku o 10,2 %. Jak trh ovlivnil výbuch islandské sopky?Prach nad Evropou zpomalil dodávky PC.Výbuch islandské sopky Eyjafjallajökul nepostihl jenom letecký průmysl. V dubnu došlo napříč celou Evropou k meziročnímu poklesu prodejů počítačů o 14,3 % a při srovnání s předchozím měsícem o 13,8 %. Nejhůře dopadlo Nizozemí, kde se prodeje oproti březnu propadly o 24,7 %. vyplývá to z údajů zveřejněných společností Context.

Ze tří největších evropských ekonomik pocítila nejvýznamnější propad Anglie, kde příjmy oproti březnu poklesly o 17,1 % a prodané kusy o 15,3 %. Naopak ve Francii došlo ke snížení příjmů o 9,3 % a v Německu jen o 6,2 %.

Prodeje firemním zákazníkům prostřednictvím prodejní ho kanálu poklesly v dubnu o 14,5 %, zatímco prodeje koncovým zákazníkům se snížily jen o 12,6 %. Analytici Contextu připisují dubnový výkyv právě výbuchu islandské sopky a očekávají, že výsledky v dalších měsících již naváží na únorové oživení trhu.

Zdroj: Context (květen, 2010)Komentáře