Computex: Intel chce zavést platformu ultrabooků

Viceprezident společnosti Intel Sean Maloney prohlásil, že do konce roku 2012 bude 40 % segmentu spotřebitelských notebooků používat zcela novou platformu Ultrabook. Jak ji výrobce definuje a jaké pro ni nabídne procesory?Sean Maloney, viceprezident společnosti Intel představuje první ultrabook ASUS s Jonneym Shihem, předseda představenstva společnosti AsusVizí společnosti Intel je nabídnout uživatelům zcela nový způsob práce s osobním počítačem a urychlit nástup nové třídy mobilních počítačů. Tyto počítače mají kombinovat výkon a funkce dnešních notebooků a tabletů a nabídnout vyšší flexibilitu a úroveň zabezpečení. To vše v tenkém, lehkém a elegantním designu.

Sean Maloney popsal tři hlavní fáze ve strategii společnosti urychlit realizaci této vize, kterou již výrobce částečně naplňuje druhou generací procesorů Core. Tato rodina produktů umožní výrobcům vytvářet mobilní PC tenčí než 20 mm s cenou bude začínající pod 1 000 dolary. Počítače postavené na těchto čipech budou k dispozici již letos o Vánocích, kdy se na trhu objeví „ultrabooky“ Asus UX21.

Sean Maloney nastínil novou generaci procesorů s kódovým označením Ivy Bridge. Ta by se měla objevit na trhu v první polovině roku 2012. Notebooky postavené na této technologii nabídnou podle Intelu úspornější provoz, lepší vizuální výkon, vyšší flexibilitu a zabezpečení.

Ivy Bridge bude první vysokokapacitní čip vyráběný 22nm technologií za použití designu tranzistoru Tri-Gate, který byl představen v květnu.

Po Ivy Bridge by měla v roce 2013 následovat generace kódově označovaná jako Haswell, která je třetím krokem ke  konceptu Ultrabook. Haswell nabídne zcela novou definici tepelného bodu, neboť mikroprocesor bude údajně dosahovat pouhé poloviny dnešní hodnoty.

Vývoj procesorů Intel Atom zrychluje

Procesor Atom předběhne podle Seana Maloneyho Mooreův zákon, neboť během tří let bude dosaženo posunu z 32 nm přes 22 nm na 14 nm. Toto nové tempo vývoje procesorů znamená, že každý rok bude na trh uvedena nová generace, která nabídne nižší únik výkonu z tranzistorů, nižší aktivní výkon a vyšší hustotu tranzistoru. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak nabídnou více funkcí a delší výdrž na baterii.

Intel tento měsíc dosáhl milníku 100 milionů vyrobených procesorů a již připravuje další generaci nazvanou Cedar Trail. To je vůbec první platforma pro netbooky, která vychází z intelovské technologie 32 nm.

Nová platforma umožní podle prohlášení společnosti vytvářet počítače, které budou extrémně tenké, nebudou obsahovat ventilátor a budou vybaveny novými funkcemi, jako je technologie Intel Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel Smart Connect Technology umožňující aktualizovat počítač i v pohotovostním režimu.

Dále budou uživatelé moci využít funkce Intel Wireless Display a PC Synch, jež uživatelům nabízí možnost aktualizovat a synchronizovat dokumenty, obsah a média napříč různými zařízeními. Vedle toho se očekává, že nová platforma nabídne více než 10hodinovou výdrž na baterii při aktivním používání a týdny v pohotovostním režimu. Cedar Trail bude rovněž podporovat operační systémy Microsoft Windows, Google Chrome a MeeGo.

Medfield – 32 nm pro smartphony

Platforma Medfield byla podle podle Intelu optimalizována pro úsporný i vysoký výkon a nabídne dlouhou výdrž na baterii, multimédia, hry a práci s obrazem. Na ilustraci Sean Maloney ukázal vůbec první tablet na platformě Medfield s operačním systémem Google Android 3.0.

Platforma bude uvedena do výroby během roku a vyrobené přístroje mají být tenčí než 9 mm a lehčí než 0,75 kg. Do výroby se platforma dostane v první polovině roku 2012 a bude podporovat řadu operačních systémů včetně systémů Android a MeeGo.

Nové prvky ve vývoji procesorů Intel Atom společně s významnými změnami Intel Core podstatně posílí schopnost společnosti Intel nabízet kompletní hardwarová řešení, kdy uživatel bude moci volit z několika softwarových platforem napříč celým spektrem IT, a to od velkých serverů pohánějících aplikace cloud computing až po miliardy zařízení, která těchto služeb využívají,“ uvedl v tiskovém oznámení Sean Maloney.

Zdroj: IntelKomentáře