Co je to Google TV a proč ovlivní televizní průmysl?

Během konference Google I/O v San Francisku oznámil internetový gigant novou službu pod názvem Google TV. Co přináší a jak na ni budete moci vydělat?Google TV míří do televizorů v USA. Kdy se platforma objeví v České republice zatím nevíme.Google TV má být nová otevřená platforma, která za pomocí speciálních zařízení přenese výhody webu do obývacích pokojů vašich zákazníků. Ačkoli internet zažil v posledních letech obrovský rozvoj, do televizních přístrojů zatím významně nepronikl.

Google TV by zákazníkům měla zprostředkovat možnost vyhledávání a prohlížení jak internetového obsahu (web, online TV, videa), tak obsahu externích paměťových médií na obrazovkách televizorů.

Hlavní analytik společnosti In-Stat uvedl, že tato platforma signalizuje nový a odvážný svět video služeb a dává Googlu, vlastníku největšího úložiště uživatelsky generovaného obsahu, v tomto světě velmi silnou startovní pozici.

Google TV poběží na operačním systému Android a webovém prohlížeči Chrome. Uživatelé by tak měli mít přístup ke všem obvyklým televizním kanálům a dále i například ke cloudovým službám a aplikacím, včetně podpory flashe. Z hardwarového hlediska budou zařízení nejspíše založená na poslední generaci procesoru Intel Atom CE4100. Platforma bude nabízet stovky placených kanálů s velkým množstvím video obsahu přístupného skrze web. Chybět nebude ani podpora streamovaných videí ze služeb Netflix, Amazon Video on Demand a YouTube. Výhodou Google TV také bude možnost provozování aplikací přístupných z Android Marketu.

Kdy se dostanou zařízení na trh?

Google již stihl navázat spolupráci s partnery z řad výrobců, konkrétně jde o Adobe, Sony, Logitech a Intel. Adobe nedávno oznámilo svůj Flash 10.1, který se brzy dostane do mobilních telefonů s operačním systémem Android 2.2 a právě do zařízení Google TV běžících na stejném systému. Sony již nyní vyrábí TV sety, které mají možnost připojení ethernetového kabelu a nová zařízení se softwarem Google TV plánuje Sony dodat na americký trh ještě před koncem letošního roku. Software Google TV také možná Sony integruje do svých blu-ray přehrávačů a set top boxů. Další zařízení chystá i Logitech. Mělo by spolupracovat se set top boxy zákazníků a umožnit jim jednoduché přepínání mezi klasickou televizí a Google TV.

Kdy přesně se zařízení s platformou Google TV objeví v Evropě zatím není známo, jakmile jej ale do nabídky zařadí některý z českých distributorů, na ChannelWorldu vás o tom budeme informovat.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře