Co chystají společné jedničky v monitorech na další kvartál

Společnosti AOC i MMD (monitory Philips) pokračovaly v úspěšném rozvoji a opět podle výsledků analytické společnosti Context překonaly evropský trh. Obě značky v součtu celkově dodaných kusů drží v Evropě první pozici. Jak si vedou u nás a co chystají v produktech?

Co chystají společné jedničky v monitorech na další kvartálVe východní Evropě si značky AOC a Philips dohromady udržovaly ve 4. čtvrtletí roku 2016 kombinovaný tržní podíl 23 %, což je sice o jeden procentní bod méně než před rokem, ale stále to z nich dělá pomyslnou jedničku také v našem regionu.

Na česko-slovenském trhu s monitory loni značky společně uhájily pozici jedničky, když ve 4. kvartále dosáhly kombinovaného podílu 21,2 %.  Z toho Philips tvoří v průměru zhruba 12 % a AOC kolem 9 % oproti dřívějším 6 až 7 %. Z toho lze usoudit, že Philips si v dlouhodobějším horizontu udržuje stabilní pozici a AOC roste rychlejším tempem.

Letošní trendy

Letos očekáváme pokračující trend stále se zvyšujících prodejů monitorů s většími úhlopříčkami, nejen 24‘‘ a výše, ale i segment 27‘‘ a výše. Další rostoucí kategorií budou jistě monitory zaměřené na design, tedy modely s tenkými rámečky, a jakousi módní vlnou jsou zakřivené displeje. Samozřejmě lze očekávat zájem o modely vybavené dalšími technologiemi, které usnadňují uživatelům práci, šetří jejich zdraví nebo spoří spotřebu energie, a tím i jejich peníze. Zákazníci uvítají modely s konektorem USB-C, přes který lze připojit monitor pomocí jediného kabelu, čímž se z něj stane jakási dokovací stanice. Stálicemi jsou technologie FlickerFree, Easy Read Mode či Power Sensor, který skrze infračervený signál detekuje uživatele a při jeho vzdálení redukuje jas monitoru, a sníží tak spotřebu.

Poslední kategorií, od které čekáme významný nárůst, budou herní monitory, což je neustále se zvětšující segment.

Novinky pro první pololetí

AOC v březnu uvedlo zakřivený herní monitor AOC Agon s Nvidia G-Sync v koncové ceně 24 599 Kč. Díky extra malému poloměru zakřivení (2 000 mm) 35″ panelu s UltraWide QHD rozlišením 3 440 x 1 440 bodů se hráč dostává do centra dění. Technologie Nvidia G-Sync zaručuje hladký průběh hraní bez trhání obrazu nebo lagů. Model oslovuje i profesionální hráče, kteří využijí funkce jako AOC Shadow Control a různé vychytávky typu zabudovaného držáku pro odkládání sluchátek a madla na přenášení. Hráči si můžou monitor navíc personifikovat díky nastavitelnému barevnému LED osvětlení. V dubnu přišly také zakřivené 27‘‘ a 32‘‘ modely, z toho jeden se 4K rozlišením.

Na červen AOC chystá dva modely navržené designovým studiem F. A. Porsche. Nabídnou IPS panel v uhlopříčce 23,8‘‘ a 27‘‘ s Full HD rozlišením v unikátním  bezrámečkovém designu s tloušťkou panelu 5,2 mm a s asymetrickým podstavcem z broušeného hliníku. Modely budou vybaveny technologiemi AOC SuperColor WCG a LowBlue Light.

Philips v květnu začne prodávat nový designový 27‘‘ monitor s IPS panelem a QHD rozlišením 2 560 x 1 440 bodů za doporučenou koncovou cenu 10 190 Kč. Model 276E8FJAB je určen pro uživatele, kteří hledají výkon i eleganci ať už při on-line nákupech, práci s fotkami či videem. Díky technologii zobrazování barev Ultra Wide Color nabídne pokrytí barevné škály 114 % NTSC podle normy CIE1976 a 132 % sRGB podle normy CIE1931, což zdaleka překonává klasické barevné podání 72% NTCS a 99% pokrytí sRGB.

Od dubna je již dostupný 34‘‘ LCD monitor 349X7FJEW, který rozšiřuje řadu zakřivených modelů Philips. Kromě poloměru 1800R je vybaven formátem UltraWide 21 : 9, jenž uživatelům poskytne spoustu prostoru pro multitasking. Rozlišení CrystalClear Quad HD 3 440 x 1 440 bodů zaručuje jemné detaily, což lze maximálně vytěžit při využití funkce MultiView, která slouží k simultánnímu zobrazení množství informací ze dvou zdrojů. Široké možnosti využití však vyvažuje cena – 23 990 Kč.

V květnu Philips uvede ještě monitor 328E8QJAB/00  navržený pro domácí zábavu a hraní her s cenou 8 990 Kč. Ostrý obraz v Quad HD rozlišení (2 560 x 1 440 bodů) doplňují technologie AMD FreeSync a obnovovací frekvence 144Hz. Monitor je navíc vybaven technologií Ambiglow, která vytváří kolem podstavce barevné podsvícení synchronizované s děním na monitoru. Oba monitory jsou navíc vybaveny módem LowBlue (snížení modrého záření) a mají výškově nastavitelný stojan. Oba také získaly cenu RedDot Award.

V České republice AOC a MMD spolupracuje s ICT distributory ABC Data, AT Computers, eD system Czech a SWS. Na Slovensku pak LCD monitory distribuuje prostřednictvím společností eD system Slovakia a Asbis SK.

Autor je country manager CZ/SK, MMD Central & Eastern Europe
Úvodní foto: IDG

Komentáře