Cisco představilo platformu Connected Mobile Experiences jako budoucnost bezdrátových sítí

Bezdrátové sítě nabývají díky rychle se množícím mobilním zařízením na důležitosti a platforma Connected Mobile Experiences má přinést nové funkce. Jaká je budoucnost wi-fi podle Cisca?

Cisco představilo platformu Connected Mobile Experiences jako budoucnost bezdrátových sítíPočet mobilních zařízení připojujících se k internetu velmi rychle roste a spolu s ním roste také přenos dat. Počet mobilních zařízení připojujících se k internetu velmi rychle roste a spolu s ním roste také přenos dat. Podle studie Cisco Visual Networking Index (VNI) bude již v roce 2016 na světě 10 miliard připojených mobilních zařízení, která ročně vyprodukují 130 exabajtů dat.

Více než pětina (22 %) těchto dat proteče přes bezdrátové sítě, které tak mohou pomoci snížit zátěž mobilních sítí, a to zejména na veřejných místech jako jsou letiště, hotely, obchody či stadiony. Podle Cisca může provozovatel takové sítě získat další zdroj příjmu díky poskytnutí nových funkcí a služeb založených například na určování polohy.

„Řešením jsou služby založené na vyhodnocování polohy uživatele a následné analýze získaných dat. Na letišti pomohou optimalizovat obsluhu pasažérů a lépe využít lidské zdroje i techniku, v muzeu poskytnou lepší zážitek návštěvníkům a přilákají nové hosty,“ říká Jiří Devát, generální ředitel Cisco ČR

Cisco také uvádí hned tři příklady nasazení nové technologie. Platformu již využívá letiště v Kodani, muzeum v Atlantě a také Masarykův onkologický ústav v Brně, kde pomáhá nový systém zjistit aktuální polohu vybraných zdravotnických přístrojů, zařízení a hospitalizovaných pacientů vybavených speciálními náramky.

Snadné připojení pomocí identifikace sim kartou

Aby mohli bezdrátové sítě snížit zatížení mobilních sítí, musí se odstranit překážky jako je nutnost zadávání hesla a výběr správné sítě. Všechna tato omezení podle Cisca odstraňuje nový standard Hotspot 2.0 spolu s protokolem 802.11u.

Takto budované bezdrátové sítě zajistí automatické připojení mobilního zařízení k síti, autorizaci bez zadávání hesla (například identifikací sim karty) a automatické šifrování všech přenášených dat.

Další novinkou v rámci platformy Connected Mobile Experience je řešení Mobile Concierge. Provozovatelům lokálních wi-fi sítí umožňuje nabídnout zákazníkům aplikaci pro chytrý telefon, která jim poskytne funkcionalitu vázanou na dané místo, například v obchodě, univerzitním kampusu, sportovním stadionu nebo na letišti.

Nové funkce pro sjednocené sítě i management

Podle Ivo Němečka, technického ředitele Cisco pro ČR, oznámí Cisco také novinky v oblastní sjednocených (unified) sítí.  Jednou z nich bude například integrace WLAN kontrolerů do přepínané sítě. Další pak souvisí s nedávnou akvizicí firmy Meraki a tedy možnostmi managementu zařízení pomocí cloudu.

Zdroj: Cisco, ChannelWorld
Úvodní foto: © CLIPAREA.com - Fotolia.com

Komentáře