Ceny počítačů kvůli nedostatkovým diskům mohou stoupnout až o 3 %

Prodejci počítačů by se měli připravit na možný kritický nedostatek pevných disků v následujících měsících, s nímž pravděpodobně přijde i zvyšování cen osobních počítačů.

Ceny počítačů kvůli nedostatkovým diskům mohou stoupnout až o 3 %Ceny počítačůž o 3 % © Mikko Pitkänen - Fotolia.com kvůli nedostatkovým diskům stoupnou až o 3 %

Samostatné pevné disky na maloobchodním trhu by se mohly krátce stát nedostatkovým zbožím. Výrobci disků přednostně zásobují velké výrobce, jako je Hewlett-Packard, Dell či Apple.

Uvádění disků na maloobchodní trh má v krizové situaci údajně nejnižší  prioritu. Do retailového prodeje dle dostupných odhadů půjde podle zdrojů Digitimes jen 10 až 20 % všech dodávaných disků.

Nedostatek pevných disků se může projevit i na cenách počítačů. V maloobchodě by podle odhadu řady výrobců počítačů mohly vzrůst o 2 až 3 %.

Podle neoficiálních informací cenu ovlivňuje částečně i tlak výrobců pevných disků na odběr modelů s větší kapacitou, které jsou dražší.

Výrobci počítačů se v následujícím období mohou zaměřit více na produktové linie s vyšší marží. Dodávky a uvádění jiných zařízení naopak mohou omezit nebo odložit.

Odhady na obnovu produkce říkají 9-24 měsíců

Jak jsme vás informovali, rozsáhlé záplavy v Thajsku způsobily kritický nedostatek pevných disků na trhu, protože klíčové výrobní továrny se ocitly pod vodou nebo musí bojovat s výpadky dodávek elektřiny rovněž kvůli živelné pohromě.

Zatím výrobci počítačů vystačili se skladovými zásobami. V prosinci 2011 už ale nebude kam sahat. Ve čtvrtém kvartále tohoto roku mají být dodávky nižší o 110 až 130 tisíc kusů. Nabídka je tak až o 35 % nižší oproti poptávce.

Opravdu krušné časy by mohly nastat v lednu a únoru příštího roku. Scott Lin, viceprezident společnosti Acer, očekává obrat k lepšímu až od března 2012. Situace by se měla vrátit do normálu, tedy do stavu před záplavami, možná až za 24 měsíců. Optimističtější odhady uvádí 9 měsíců.

Zdroj: DigiTimes
Úvodní foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com

Komentáře