Ceny DRAM v prosinci na ročním minimu

Ceny DRAM čipů dosáhly minima roku 2010 v prosinci, a to vlivem převisu nabídky po Vánocích. Levné paměťové moduly tlačí dolů také ceny počítačů. Kdy se situace obrátí?Ceny DRAM v prosinci na ročním minimuCeny 1Gbit DDR3 DRAM čipů klesly v průměru na 0,84 dolaru za kus (jedná se o spotové/smluvní ceny, pozn. redakce). V dubnu přitom ještě ceny podle DRAMeXchange dosahovaly 2,8 dolaru. Na podobné minimum, 0,81 dolaru za paměťový čip,  ceny poklesly v březnu 2009.

DRAM paměti začaly ztrácet na hodnotě především v prosinci, kdy postupně oslabily nápory předvánočních nákupů. Hlavní výrobci jako Elpida Memory, Powerchip Semiconductor a Samsung Electronics však stále produkují v nezměněném množství.

Ceny porostou až v 2. kvartálu

Ceny pamětí by měly zůstat v prvním čtvrtletí nízké. Další růst by se měl projevit v druhém čtvrtletí poté, co se opět oživí poptávka. Podle výrobců se jedná o sezónní vývoj s pravidelně nižšími prodeji v prvním kvartálu.

Podle analytiků vynakládají výrobci PC na DRAM paměť obvykle cca 10 % nebo 20-36 dolarů z celkových výrobních nákladů na počítač. Nižší ceny paměťových modulů tak umožňují výrobcům snížit ceny počítačů nebo nabídnout za stejnou cenu více paměti.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře