Canalys: Výdaje na IT porostou pomaleji, Evropa upadne do recese

Analytická společnost Canalys zveřejnila predikci vývoje příjmů předních výrobců IT v letošním roce. Kdo jimi jsou a v jakých oblastech se letos bude investovat?

Canalys: Výdaje na IT porostou pomaleji, Evropa upadne do recesePříjmy prvních dvanácti výrobců IT letos vzrostou jen o 11 %Canalys již několik let sestavuje IT Titans Index, který odráží finanční výkonnost předních IT výrobců. Dvanáctce výrobců, kterou tvoří Apple, Cisco, Dell, EMC, Google, HP, IBM, Intel, Lexmark, Microsoft, Oracle a SAP, vzrostly v roce 2011 příjmy o 16 %.

Index se v první polovině roku 2011 meziročně zvedl o 18 % především z důvodu velkého zájmu o procesory, tablety, smartphony, podniková úložiště a software. Následně vlivem krize eurozóny rostl ve třetím a čtvrtém čtvrtletí jen o 13 %, resp. 15 %. Tahounem se staly společnosti Apple, Google a Intel, které kompenzovaly propad trhu.

Čistě podnikově orientovaným výrobcům vzrostly příjmy o 6 %, jelikož firmy odkládají investice do IT. Zároveň to podle analytiků ukazuje na skutečnost, že spotřebitelé kupují nové gadgety i v době ekonomické nejistoty.

Růst zpomalí

Analytici očekávají, že v letošním roce porostou příjmy výrobců spadajících do IT Titans Indexu o 11 %. Vzhledem k nepříznivému ekonomickému podnebí analytici očekávají pokles příjmů ve všech regionech, pouze Evropa upadne do recese. Oproti tomu porostou nově formující se trhy jako je Čína, jihovýchodní Asie a Brazílie. Identifikovali také tři IT technologie, kterou budou v letošním roce stimulovat výdaje na IT a zároveň jsou příležitostí pro prodejce.

První je podniková mobilita, kdy s rozvojem smartphonů a tabletů ve firmách poroste důraz optimalizaci pracovní mobility společně s bezpečností. Příležitosti se tedy otevírají v oblasti bezdrátových sítí, bezpečnosti, správy zařízení a virtualizace plochy.

Omezení výdajů na IT oproti požadavkům na její rostoucí využívání, škálovatelnost a rychlost nasazení aplikací povede k přehodnocení firem názoru na cloud computing.

Způsob využívání zařízení uživateli se mění a s rostoucí konzumerizací stojí před IT odděleními výzvy v podobě přizpůsobení aplikací. Zde je příležitost pro prodejce hardwaru, softwaru a služeb.

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © ElenaR - Fotolia.com

Komentáře