Canalys: Smartphonům dominuje Apple a Samsung

Analytická společnost Canalys zveřejnila předběžné výsledky trhu smartphonů za čtvrté čtvrtletí uplynulého roku.

Canalys: Smartphonům dominuje Apple a SamsungSamsung Galaxy SII se stal druhým nejprodávanějším smartphonem po iPhonu 4SI přes počáteční zklamání zákazníků z iPhonu 4S, že nepřinesl převratné funkce a nabídl nepříliš přesvědčivou výdrž baterie, se stal tento model nejprodávanějším smartphonem závěru roku. Společnost Apple prodala ve čtvrtém čtvrtletí 37 milionu iPhonů a překonala tak loňský rekord Nokie, která vloni prodala 28,3 milionu smartphonů. Zaznamenala tak zároveň příjmy ve výši 46,3 miliard dolarů, zisk 13,1 miliard dolarů a hrubá marže dosáhla 44,7 %.

Dařilo se také Samsungu, který dokázal ve čtvrtém čtvrtletí navýšit své příjmy o 13 % na 42,1 miliard dolarů a provozní zisk o 76 % na 4,7 miliard dolarů. Nejprodávanějším chytrým telefonem zůstal i nadále vlajkový model Galaxy S2.

Nokia zaznamenala další propad prodejů, když ve čtvrtém čtvrtletí prodala jen 19,6 milionu smartphonů. Nokia nyní sází na spolupráci s Microsoftem - smartphony Lumia s operačním systémem Windows Phone jsou sice prozatím dostupné jen na vybraných trzích, ale již se jich stihlo prodat více jak milion kusů.

Dále doporučujeme predikce analytiků iSuppli, kteří tvrdí, že Windows Phone do tří let předstihne iOS.

Zdroj: Canalys
Komentáře