Baterie do notebooků za 10 let zlevnily téměř o polovinu, tvrdí BatteryShop.cz

Statistky internetového obchodu BatteryShop.cz ukazují, že cena baterií do notebooků se za 10 let snížila o 46 %. Aktuálně činí jejich průměrná hodnota 1 560 Kč. Co cenu ovlivňuje a je úvaha správná?

Baterie do notebooků za 10 let zlevnily téměř o polovinu, tvrdí BatteryShop.czBaterie do notebooků za 10 let zlevnily téměř o polovinu, tvrdí BatteryShop.czPrůměrná cena baterií do notebooků u BatteryShop.cz, specialisty na baterie do notebooků a dalších přístrojů, činila před 10 lety 2 900 Kč. Podle statistik e-shopu došlo za poslední dekádu ke zlevnění v průměru o 1 340 Kč. Prodejce však zřejmě nezapočítává vliv inflace.

Na trhu s bateriemi došlo k odklonu od baterií typu Ni-Mh a Ni-Cd, důvodem je jejich vyšší ekologická zátěž a nižší počet nabíjecích cyklů. Naopak se rozšiřují Li-ion články s vyšší kapacitou a nulovým paměťovým efektem a Li-pol baterie, které jsou však dražší a naleznete je spíše v hi-tech zařízeních.

Ke zlevňování baterií do notebooků přispělo především konkurenční prostředí na trhu. Cenu tlačily dolů zejména výrobci z Číny, kteří se chtěli prosadit na evropských trzích,“ uvedl v oznámení Radim Tlapák, ředitel obchodu BatteryShop.cz.

Cenu však snižují také úspory z rozsahu, kterých výrobci mohou dosahovat díky stále větším dodávkám do nových i starších zařízení.

E-shop také podle svých statistik registruje v poslední dekádě nárůst poptávky po bateriích. „Zájem o nákup nových baterií se za 10 let zvýšil zhruba čtyřnásobně. Stojí za tím zvýšení prodeje notebooků, dodal Tlapák.

Svůj vliv na vyšší poptávku však může mít i větší počet starších zařízení na trhu či ekonomickou situací způsobený odklad nákupu nových notebooků, a s tím spojená nižší investice do upgradu dílů.

Největší poptávka je po bateriích pro notebooky Acer a HP

BatteryShop.cz registruje za uplynulých 10 let jako nejprodávanější baterie do notebooků značky Acer. V roce 2011 pak první místo v žebříčku prodejnosti zaujala značka HP.

Poptávka po bateriích přirozeně kopíruje zájem Čechů po noteboocích. Dlouhou dobu proto dominovala v prodeji baterií značka Acer. Poté však na českém trhu vzrostl zájem o značku Hewlett Packard, která svou obchodní politikou zvítězila v tvrdém konkurenčním boji,“ tvrdí Radim Tlapák.

BatteryShop.cz však částečně opomíjí, že kromě samotného rozšíření značky notebooků na trhu respektivě jejich prodeje se do poptávky po nových bateriích promítá také kvalita a výdrž původních originálů, která se mezi výrobci PC může lišit.

„V letošním roce tento trend pokračuje. Aktuálně registrujeme navíc zvýšený zájem po bateriích pro notebooky Asus,“ dodává Tlapák. Asus byl v 1. čtvrtletí 2012 na českém trhu mobilních PC na druhém místě za HP.

Čeští zákazníci mimo baterií do přístrojů značky Acer a Hewlett Packard pořizují zboží pro notebooky Asus a IBM, doplňuje informace ze svých statistik BatteryShop.cz. 

Zdroj: Batteryshop.cz, ChannelWorld
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře