ARM chce do roku 2015 získat polovinu trhu mobilních PC

Prezident výrobce mikročipů ARM, Tudor Brown, odhalil na veletrhu Comoputex plány a cíle společnosti pro další roky. Čeho chce dosáhnout na trhu mobilních PC a serverů?Tudor Brown, prezident společnosti ARMARM Holdings doufá v poražení dominance Intelu na trhu mobilních počítačů. Do roku 2015 chce prodávat procesory do více než poloviny všech tabletů, mini-notebooků a dalších mobilních PC, jak uvedl Tudor Brown, prezident společnosti na veletrhu Computex.

Anglická společnost, jejíž licencované návrhy čipů používají společnosti jako Samsung či Nvidia, vsází na to, že rostoucí zájem o tablety vyústí v nárůstu jejího tržního podílu. Čipy založené na technologii ARM již pohání většinu nejprodávanějších tabletů (Apple iPad, Galaxy Tab od Samsungu, či Xoom od Motoroly).

Dnes máme přibližně kolem 10 % trhu (v mobilních PC). Do konce roku 2011 věříme, že s nárůstem prodeje tabletů získáme 15 %,“ uvedl Tudor Brown na konferenci Computex a dodal: „Do roku 2015 očekáváme, že náš podíl bude čítat přes 50 % trhu mobilních PC.

Čipy s technologií ARM dnes nalezneme ve většině smartphonů, ale také ve velkém počtu mobilních telefonů.

Podpora Microsoftu

Největší výrobce čipů, společnost Intel, byl zasažen rostoucí popularitou iPadu. Očekává se, že na Computexu odhalí další informace ohledně čipu Medfield pro smartphony.

Šance ARMu na úspěch se zvýšily poté, co v lednu Steve Balmer oznámil, že další verze Windows bude dostupná také pro ARM procesory.

ARM také oznámil, že přístí procesor Cortex A15 nabídne pětkrát vyšší výkon, než mají současné procesory ve smartphonech, přičemž spotřeba energie by měla zůstat stejná. První prototypy těchto čipů by se měly objevit ke konci roku a komerční verze by měly následovat v roce 2012.

ARM si v serverech dává na čas

Tudor Brown zároveň na Computexu oznámil, že společnost neočekává, že by uvedla na trh procesory pro servery dříve než v roce 2015.

ARM začal s vývojem čipů pro servery v roce 2008. V současné době na těchto serverových procesorech pracují například společnosti Nvidia, Marvell či Calxeda, do které ARM před dvěma lety investoval.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře