Apple si vynutil soudní zákaz prodeje tabletu Samsung Tab v EU

Rozhodnutí německého soudu o zákazu prodeje tabletu Samsung Tab se vztahuje na všechny země Evropské unie kromě Nizozemí. Co stojí za přísným nařízením?

Apple si vynutil soudní zákaz prodeje tabletu Samsung Tab v EUApple si vynutil soudní zákaz prodeje tabletu Samsung Tab v EUApple v úterý potvrdil, že německý soud rozhodl o předběžném opatření, které zakazuje Samsungu prodávat tablet Galaxy Tab 10.1 napříč státy Evropské unie kromě Holandska.

V Nizozemí se řeší žaloba Applu samostatně. Dnes se bude Apple snažit vyjednat podobný soudní příkaz proti Samsungu u soudu v Haagu a ve čtvrtek by měl také zažádat o zastavení prodeje smartphonů Galaxy.

Apple k rozhodnutí soudu neposkytl žádné další detaily. Florian Mueller, aktivista v oblasti duševního vlastnictví, uvedl na svém blogu, že se soudní příkaz týká údajného porušení průmyslového vzoru iPadu pod číslem 000181607-0001, který chrání design produktu napříč Evropskou unií.

To, že nejnovější produkty Samsungu vypadají jako iPhone a iPad, není náhoda - od tvaru hardwaru až po uživatelské rozhraní i balení. Tohle očividné kopírování není správné, pokud jiné společnosti kradou naše nápady, musíme chránit duševní vlastnictví společnosti Applu,“ uvedla v e-mailu pro IDG News Service tisková mluvčí Applu.

Samsung nesouhlasí, se bude bránit

Samsung na svou obranu uvedl, že soudní žádost byla podána bez jeho vědomí a rozhodnutí bylo vydáno „bez jakéhokoliv slyšení nebo předložení důkazů od společnosti Samsung.“

Dotčený výrobce ve vyjádření dodal, že je zklamán rozhodnutím soudu a že bude okamžitě bránit svá duševní práva prostřednictvím soudního řízení v Německu a prosazovat jejich ochranu i po celém světě.

Apple i Samsung mezi sebou vedou soudní spory v řadě zemí. V dubnu Apple obvinil Samsung ve Spojených státech za údajné kopírování funkcí iPadu, iPodu Touch a iPhonu. Samsung reagoval o několik dní později prohlášením, že Apple porušuje jeho práva na duševní vlastnictví.

Celý spor podle našeho názoru je poněkud kontroverzní již z toho důvodu, že Samsung dodává některé komponenty pro výrobu iPadu.

Prodejci na dotaz ChannelWorldu odpověděli, že předobjednávky na Galaxy Tab 10.1 neruší a v případě zákazu prodeje by nabídli zákazníkům některý z dalších nových modelů. Samsung se totiž chystá uvést řadu nových tabletů.

Zdroj: IDG News service, ChannelWorldKomentáře