Apple oznámil výsledky za rok 2011, pro někoho úspěch pro jiné zklamání

Firma Apple oznámila finanční výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí a celý rok 2011. I růst v desítkách procent může být u jedné z firem s největší tržní kapitalizací zklamáním pro akcionáře a analytiky.

Apple oznámil výsledky za rok 2011, pro někoho úspěch pro jiné zklamáníČtvrté fiskální čtvrtletí uzavřel Apple na konci září a dosáhl obratu 28,3 miliard dolarů.Čtvrté fiskální čtvrtletí uzavřel Apple na konci září a dosáhl obratu 28,3 miliardy dolarů. Tento výsledek je přibližně 1 miliardu pod očekáváním analytiků. Mírný pokles zaznamenal výrobce vůči třetímu čtvrtletí, kde dosáhl obratu 28,6 miliard dolarů.

Zisk se ve sledovaném období vyšplhal na 6,62 miliardy dolarů. Výsledky sice zůstaly pod očekáváním analytiků, meziročně si však Apple výrazně polepšil. Ve stejném období vloni totiž dosáhl „jen“ 20,3 miliardy dolarů na obratu a 4,31 miliardy dolarů na zisku.

Analytici pro poslední čtvrtletí fiskálního roku 2011 předpovídali Applu prodej 22 milionů iPhonů, firma jich však prodala jen 17 milionů.

Zákazníci v posledních měsících očekávali uvedení nové verze telefonu a prodej modelu iPhone 4 se tím pádem zpomalil. Nakonec byl představen pouze vylepšený model s názvem iPhone 4S, kterého se však během prvních tří dnů prodalo přes 3 miliony kusů.

Rekordní prodeje Maců

Ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí 2011 prodal Apple 4,98 milionů počítačů Mac, což znamená nový rekord a zároveň meziroční růst 21 %. Velmi dobře se prodával notebook Macbook Air a také desktop s názvem iMac. Nicméně iPad podle Applu kanibalizuje na trhu desktopů.

„Někteří lidé volí při svém nákupu raději iPad než Mac,“ říká Tim Cook, CEO Applu. „Stále vyšší počet zákazníků však také volí iPad před nákupem počítače s Windows,“ dodal Cook. Rekordní prodeje zažil krom Macu právě iPad, kterého se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí prodalo 11,1 milionu.

Obrat ve fiskálním roce 2011 rostl o 66 %

Za celý fiskální rok dosáhl Apple obratu 108 miliard dolarů a meziroční růst činil 66 %. Ještě výrazněji si Apple polepšil na zisku, který se vyšplhal na 26 miliard dolarů, a zaznamenal tak meziroční růst o 85 %. Celkově Apple za fiskální rok 2011 prodal 72 milionů iPhonů a 32 milionů iPadů.

Apple odhaduje tržby pro první čtvrtletí fiskálního roku 2012, které skončí v prosinci, na 37 miliard dolarů a zředěný zisk na akcii na 9,3 dolaru. Firma také očekává nové rekordy v prodejích iPhonu, iPadu a Macu. Pro USA je nyní s dvouletou smlouvou k dostání iPhone 4 za 99 dolarů a iPhone 3GS  dokonce bez dalšího poplatku.

Apple v současné patří k nejhodnotnějším společnostem na světě a jeho tržní kapitalizace dosahuje přes 300 miliard dolarů. Nicméně po úterním zveřejnění finančních výsledků za poslední čtvrtletí, které nesplnily očekávání na Wall Streetu, spadla cena jeho akcií o více než 6 %.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře