Apple oznámil růst zisku v prvním čtvrtletí o 78 %

Přestože je teprve první měsíc nového roku, firmě Apple skončilo první fiskální čtvrtletí 2011 už v prosinci. Jaký výsledků tento výrobce dosáhl?Ve jmenovaném období dosáhl Apple rekordního obratu 26,74 miliard dolarů, přičemž meziročně rostl obrat o výrazných 71 %Ve prvním fiskálním čtvrtletí, které skončilo 25.12. 2010 dosáhl Apple rekordního obratu 26,74 miliard dolarů, přičemž meziročně tržby vzrostly o 71 %. Ještě lepších výsledků dosáhl Apple v tomto období z hlediska zisku. Ten rostl o závratných 78 % a zastavil se na 6 miliardách dolarů.

Na zisku se největší měrou podílely především prodeje telefonu iPhone, tabletu iPad a počítačů Mac. iPhonů se  v reportovaném kvartále prodalo 16,24 milionu kusů, tedy o 86 % více než za stejné období vloni. Druhým nejprodávanějším artiklem se stal iPad s 7,33 milionu prodaných kusů (meziroční zlepšení o 3 miliony). Dařilo se i počítačům Mac, těch se prodalo 4,13 milionu a meziroční růst prodeje dosáhl 23 %.

Apple se o pozici nebojí

V tiskové zprávě označil CEO Applu Steve Jobs toto čtvrtletí doslova za „fenomenální“. Rekordních prodejů totiž dosáhly jak počítače Mac, tak iPhone a iPad. Poslední jmenovaný, iPad, měl podle IDC ve třetím čtvrtletí 2010 majoritní podíl 87,4 %  na světovém trhu tabletů. Analytici z IDC ale předvídají, že velký kus koláče si v dalších obdobích ukousnou nové tablety založené na Androidu a dalších operačních systémech (například PlayBook od RIMu).

Apple z takové konkurence strach nemá. Některé tablety totiž podle Tima Cooka, provozního ředitele Applu, nabízí „velmi zvláštní velikosti a jsou spíše velkým smartphonem“. Jako další mínus konkurenčních zařízení vidí Cook výdrž baterie. Apple se tak nebojí o svou pozici a očekává další růst. Pro právě probíhající čtvrtletí předpokládá obrat 22 miliard dolarů, tedy o 8,5 miliard více jak za stejné období v loňském roce.

Kolem budoucnosti Applu však vystávají mnohé otázky. Steve Jobs, vizionář a CEO společnosti, si totiž opět vzal volno ze zdravotních důvodů rok a půl poté, co se po transplantaci jater vrátil na místo. Společnost ke zdravotnímu stavu svého CEO nepodala žádné další informace.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře