Apple netbook na vaše pulty?

Zatímco Steve Jobs tvrdí, že Apple o výrobě notebooků jako "podřadné" produktové skupině neuvažuje, tiskové agentury přinášejí informace, které nasvědčují, že se přeci jenom něco chystá. Zajímavé zprávy přináší Apple také na tuzemském trhu. Míří totiž do retailu.Apple netbook - s klávesnicí nebo bez?Zkazky o netbooku firmy Apple v úterý rozvířila tisková agentura Dow Jones. Ta potvrdila dřívější zprávy o tom, že se společnost pustí do prodeje počítač s dotykovou obrazovkou, a že se tak stane již ve druhé polovině letošního roku.

Podle zdrojů Dow Jones Apple spolupracuje se společnostmi Wintek, která pro něj vyrábí dotykové displeje velikostí 9,7" až 10", a Quanta Computer, jež mu montuje vlastní netbooky.

Wintek i Quanta sídlí na Tchaj-Wanu, jejich operace však zasahují výrazně do Číny. Quanta je globálně největším smluvním výrobcem notebooků, momentálně dodávající počítače MacBook a iMac právě pro Apple.

Nejen podle Dow Jones, i Tchaj-wanské DigiTimes přišly s tím, že Apple ve spolupráci sWintekem a Quantou pustí netbook na pulty obchodů ještě letos. V DigiTimes přitom vycházely ze zprávy v čínských Commercial Times, kde bylo řečeno i to, že se netbooku dočkáme specificky ve druhém pololetí 2009.

Ačkoli netbooky tvoří stále větší část prodejů PC, Apple nad těmito malými, přenosnými a levnými zařízeními doposud lámal hůl. Ať už šlo o CEO firmy Apple, Stevea Jobse, který tak učinil loni v říjnu („Nevíme, jak vyrobit počítač za 500 dolarů. Aniž by to byl šmejd. A šmejdy my neprodáváme"), nebo aktuálního zástupce Jobse v roli CEO Tima Cooka (ten však nebyl absolutně odmítavý a ponechal si zadní vrátka, když podotkl: „Domníváme se, že netbooky jsou podřadné. Máme ovšem některé zajímavé nápady a segment bedlivě sledujeme").

Analytik společnosti Technology Business Research považuje nástup klasického netbooku od Apple za nepravděpodobný: „Nemyslím si, že by Apple vyrobil netbook s klávesnicí. Podle toho, co slyším, mi to přijde spíš, jako zařízení ovládané dotykem - už pro obecnou antipatii Apple vůči klávesnicím."

„Cílem Apple není ukrojit si část trhu s netbooky, ale vytvořit si trh vlastní. Apple si myslí, že může urvat zákazníky z trhu s přenosnými zařízeními s přístupem na internet. To je můj názor," dodává Ezra Gottheil. "Apple příjde spíš se zařízením velikosti čtečky e-knih. Když nemusíte mít klávesnici, lze zařízení zmenšit do velmi malých rozměrů."

A z lokálního trhu také jedna novinka. Aplle zde vstoupil do retailového kanálu prostřednictvím řetězce Elektro World. Ten dříve nabídl počítače Apple na některých svých prodejnách a podle vlastního vyjádření se setkal s velkým zájmem zákazníků.

„Ihned jsme proto zahájili jednání s dodavatelem, abychom tyto produkty nabídli v našich prodejnách. Zatím jsou počítače Apple k dostání v Praze Zličíně, Praze Černém Mostě a brněnském Avionu, ale podle potřeby jsme připraveni ihned rozšiřovat jejich dostupnost i na ostatní prodejny," uvedl v oficiálním oznámení Libor Bauer odpovědný ve společnosti za herní byznys, počítače a foto-video.

V nabídce řetězce jsou nyní počítače MacBook, MacBook Mini a iMac, stejně jako veškeré příslušenství.

 Komentáře