AMD tlačí novými čipy na cenu desktopů, vypukne cenová válka?

Společnost AMD představila nové desktopové procesory Trinity. Jejich cena je až překvapivě nízká.

AMD tlačí novými čipy na cenu desktopů, vypukne cenová válka?Podle analytiků by na tuto situaci mohl zareagovat konkurenční Intel a to nejspíše zlevněním svých čipů. Podle analytiků by na tuto situaci mohl zareagovat konkurenční Intel a to nejspíše zlevněním svých čipů. Cenový rozdíl je totiž výrazný.

AMD chystá prodávat dvoujádrové procesory A4-5300 od 53 dolarů. Srovnatelný procesor od Intelu Core i3 založený na architektuře Ivy Bridge přitom stojí 117 dolarů.

Další procesor založený na Trinity, A10-5800K, se podle ceníku začne prodávat za 122 dolarů, zatímco obdobný čip od Intelu stojí 216 dolarů. Podle analytiků by tak tato situace mohla vyvolat částečnou cenovou válku mezi oběma společnostmi. Intel se do ní pravděpodobně nepustí agresivně, bezpochyby ale potřebuje reagovat.

Intel vs. AMD v sestavách

AMD představilo procesory Trinity již minulý týden, ceny však byly odhaleny až nyní. Podle AMD mohou díky novým procesorům získají výrobci počítačů možnost stavět levné, ale výkonné sestavy. Příkladem může být Lenovo, jehož desktop ThinkCentre M78 s procesorem A4-5300 stojí 479 dolarů. Nejlevnější sestava s procesorem Intel Core i3-2120, ThinkCentre M72e, se přitom prodává od 659 dolarů.

Podle analytiků je díky rozdílné architektuře obtížné srovnávat procesory napřímo, nicméně oba výrobci pociťují zpomalení PC trhu a budou hledat cestu, jak udržet své prodeje. Trh počítačů také neblaze ovlivňují chytré telefony a tablety, niméně AMD se agresivně snaží prosadit i v oblasti tabletů, kde sází hlavně na blížící se Windows 8.

Jim McGregor, analytik společnosti Tirias Research tvrdí, že čipy Intelu sice překonávají AMD Trinity v celkovém výkonu, ale AMD zase nabízí lepší grafiku. Podle McGregora je pro AMD nižší cena jednou z cest, jak udržet s Intelem krok na klesajícím trhu PC.

Podle analytické společnosti Mercury Research klesl v prvním čtvrtletí letošního roku tržní podíl Intelu z loňských 81 % na 80,2 %, zatímco AMD si polepšilo z 18,2 % na 19,1 %.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře