AMD se nadobro loučí se značkou ATI

Společnost Advanced Micro Devices v pondělí oznámila, že do konce roku odstoupí od označování svých výrobků logem ATI - společnosti, jejíž jméno nesou úspěšné grafické komponenty již celých 25 let.AMD grafikaAMD pod značkou ATI nabízí široké spektrum grafických komponent, čítající produktové řady Radeon, FirePro a Eyefinity. To by se však do konce roku mělo změnit a veškerý sortiment by měl být dále nabízen pod značkou AMD, řekl tiskový mluvčí společnosti, Drew Erskine. První grafické karty s označením AMD můžete očekávat už během října.

Zúžení nabídky či nenaplnění některých oznámených plánů se podle slov zástupců společnosti partneři obávat nemusejí.

Firma ATI byla jako výrobce grafických komponent založena roku 1985 a před třemi roky odkoupena společností AMD za 5,4 miliardy dolarů. V době akvizice byla společnost ATI jedním z největších výrobců grafických čipů pro spotřební elektroniku, set-top boxy a herní konzole. Firma AMD tehdy v roce 2007 přislíbila, že bude nadále pokračovat s výrobou produktů ATI a zahájila vývoj technologie příští generace" nazvané Fusion, jenž spojuje vysoce výkonné GPU, CPU, zpracování videa a další akcelerační funkce do jediného čipu.

Při začleňování ATI do svého provozu však AMD potrápily nesnáze a tak musela celý chod podpořit částkou několika miliard dolarů, což se negativně podepsalo na ziskovosti společnosti. Pozorovatelé zprvu označily fúzi AMDATI za „průšvih", dnes už se však na ni pohlíží v dobrém světle. V letošním druhém čtvrtletí AMD zaznamenalo rychlejší meziroční růst na trhu grafických komponent než vedoucí Intel či konkurenční nVidia (viz graf). A ve čtvrtém kvartálu by měla na trh konečně uvést procesor s kódovým označením Ontario postavený na architektuře Fusion. V první polovině roku 2011 se pak dočkáme „APU“ čipu „Llano“, který bude obsahovat až čtyřjádrový procesor a grafiku s podporou DirectX 11.

Proč tak pozdě?

I když mělo AMD možnost od značky ATI ustoupit kdykoliv po sloučení, ten správný čas, ve kterém bude AMD moci plně těžit z výhod plynoucích z růstu hybnosti grafického trhu, dle Erskineho nadešel až teď.

Zástupci společnosti na konferenčním hovoru s novináři uvedli, že rozhodnutí předcházel rozsáhlý průzkum na největších světových trzích, který zjišťoval sílu obou značek a obavy uživatelů z jejich sloučení. Pozitivní výsledky vzala společnost jako „svolení“ ke sloučení.

Změna by se navíc mohla pozitivně projevit i na viditelnosti samotné AMD. Například Apple využívá ve svých počítačích iMac grafické procesory ATI, jejichž logo je prominentně vyobrazeno na webových stránkách Applu. Nyní však jeho místo zaujme značka AMD, což by ji mohlo pomoct rozšířit do podvědomí širšího spektra zákazníků.


Vývoj podílu AMD na trhu diskrétních grafik do notebooků a na celkovém trhu diskrétních grafik (4. čtvrtletí 2007 až 2. čtvrtletí 2010)

Vývoj podílu AMD na trhu dikrétních grafik.

Zdroj: Mercury Research, AMD


Zdroj: ChannelWorld, IDG News ServiceKomentáře