AMD oznámilo výsledky, zlepšují se

Společnost AMD oznámila své výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Obrat v mezičtvrtletním srovnání rostl o 18 % a zastavil se na hodnotě 1,396 miliardy dolarů. Vůči stejnému období z loňského roku jde o 23% pokles. Kterým produktovým segmentům se v AMD daří?Šestijádrový procesor AMD Optero s AMD Chipsetem (dříve pod krycím názvem „Fiorano”). Foto: AMDZa třetí čtvrtletí tohoto roku ztratili akcionáři AMD 128 milionů dolarů, v přepočtu se jedná o 0,18 dolaru ztráty na akcii, operační ztráta společnosti pak činila 77 milionů. Vůči předcházejícímu čtvrtletí se jedná o výrazný vzestup, neboť v druhém čtvrtletí tohoto roku zaznamenala společnost AMD obrat „pouze“ 1,184 miliardy dolarů a pokles na akciových trzích činil 330 milionů dolarů. Operační ztráta dosáhla celkem 249 milionu dolarů. Přestože mezičtvrtletně se AMD dařilo, za stejné období v loňském roce zaznamenala společnost výsledky lepší. Za třetí čtvrtletí roku 2008 AMD utržila o 401 miliardy dolarů více a operační příjem činil 122 milionů.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku společnost AMD také oznámila své zisky mimo GAAP ve výši 2 miliony dolarů (v Q2 09 přitom ztratila 244 mil. dolarů), a operační příjem ve výši 47 milionu dolarů (v předchozím čtvrtletí činila ztráta 205 milionu dolarů).

Podle Dirka Mayera, prezidenta a CEO ve společnosti AMD, stojí za 18% růstem obratu krom zvýšených prodejů jak grafických čipů, tak mikroprocesorů, také „zlepšení výrobního postupu, vyšší průměrné prodejní ceny mikroprocesorů a zvýšení výroby čipů za pomoci 45nm technologie v porovnání s předcházejícím čtvrtletím.“

Předpověď mírně optimistická

AMD očekává, že obrat společnosti by měl v posledním čtvrtletí tohoto roku opět růst, nyní však již pouze v řádu jednotek procent. Zvýšit svůj obrat a získat i další podíl na trhu se AMD pokusí i s několika nedávno představenými novinkami. Jedná se zejména o nové typy grafických karet Radeon HD. V polovině září totiž AMD představila grafickou kartu s podporou DirectX 11 a nedlouho po tom i modely ATI Radeon HD 5770 a ATI Radeon HD 5750, které přináší DirectX 11 i do cenově dostupnější mainstream kategorie. Tyto karty navíc obsahují technologii ATI Eyefinity, tedy podporu až šesti monitorů na jedné grafické kartě a při propojení čtyř grafických karet tak lze dosáhnout výstupu až na 24 monitorů.

Na ukázky práce se třemi monitory z dílny Sapphire se můžete podívat na videu z eD Worldu.

Další pozitivní zprávy pro AMD přichází z trhu s notebooky. Společnosti jako HP, Acer, Toshiba Asus a MSI plánují dohromady představit více jak 70 nových notebooků založených na nejnovější ultratenké platformě z dílen AMD. Pro serverovou část trhu si pak AMD připravila tři nové čipové sady a také nový šestijádrový procesor AMD Opteron.


Obrat a prodeje čipů společnosti AMD pro druhé a třetí čtvrtletí 2009, meziroční změna (obrat v milionech dolarů)

Segment

Q3 2009

Oproti Q2 2009

Meziroční změna oproti Q3 2008

Výpočetní řešení (zahrnuje i licencované procesové technologie)

Obrat

1069

17 %

-23 %

Počet prodaných mikroprocesorů

 

vzrostl

stejný

Průměrná cena mikroprocesorů (ASP)

 

vzrostla

klesla

Grafická divize (ATI)

Obrat

306

22 %

-21 %

Počet prodaných grafických čipů

 

vzrostl

stejný

Průměrná cena grafických čipů (ASP)

klesla

klesla


AMD v září rovněž oznámilo sloučení distribučních kanálů pro všechny své produkty. Podrobnosti o programu Fusion pro vás připravujeme.Komentáře