AMD má 15 % trhu s procesory. Změní to chystané novinky?

Procesorová dvojka, AMD představila nové procesory pro přenosné počítače. Jejich přednostmi by měly být podle výrobce výkon srovnatelný s konkurencí, nízká spotřeba a cena.HP a Dell se shodují v tom, že řešení od Intelu je výkonnější a zároveň úspornější, ovšem AMD nabízí vyšší grafický výkon a lepší poměr cena/výkonNové tří a čtyř jádrové modely se zařadí do produktové řady Phenom II a měli by se objevit v noteboocích, které dosud využívali jen dvou-jádrové procesory. Dell, HP a Lenovo ohlásili dostupnost zařízení s novými procesory již na konec května.

Kromě výkonných procesorů AMD představilo také úsporné procesory pro netbooky. Jedná se o Athlon II Neo a Turion II Neo. Jejich spotřeba potřeba se bude pohybovat kolem 13 W.

Od příchodu nových procesorů si vedení slibuje zvýšení podílu na trhu, který je na sestupném trendu. Podle analytiků z IDC poklesl podíl AMD v segmentu přenosných počítačů na pouhých 12,1 %, přičemž ve čtvrtletí čtvrtém 2009 narostl na 15 %.

Ke změně situace na trhu by měl AMD příští rok pomoci také čip Fusion. Ten na jednom kousku křemíku kombinuje procesor i grafický čip a již nyní o něj projevil zájem Dell.

HP a Dell se shodují v tom, že řešení od Intelu je výkonnější a zároveň úspornější, ovšem AMD nabízí vyšší grafický výkon a lepší poměr cena/výkon. To potvrzují také analytici a zároveň dodávají, že pro mnoho uživatelů s nízkými nároky jsou obě platformy téměř identické. Proto u těchto zákazníků bude hlavním rozhodujícím kritériem cena. „Zařízení postavené na AMD, budou vždy levnější o 15 až 20 % než stejná konfigurace založená na Intelu,“ uvedl pro IDG Joanne Bugos, marketingový manažer HP.

Podrobnosti včetně technických specifikací si můžete přečíst na sesterském serveru Computerworld.cz.

 

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorldKomentáře