AMD kupuje SeaMicro, vstupuje na trh serverů

AMD se chystá prodávat servery SeaMicro zákazníkům přímo. Zároveň bude dalším výrobcům serverů licencovat svou technologii.

AMD kupuje SeaMicro, vstupuje na trh serverůAMD kupuje SeaMicro, vstupuje na trh serverůAdvanced Micro Devices (AMD) oznámilo akvizici SeaMicro, výrobce serverů s nízkou spotřebou, za 334 milionů dolarů. Překvapivý krok posouvá AMD na trh podnikových systémů a zároveň vyřazuje jednoho z partnerů Intelu.

Startup ze Silicon Valley získal pozornost svými energeticky nenáročnými servery s vysokou hustotou určenými pro využití v rozsáhlých cloud computingových prostředích. Andrew Feldman, CEO společnosti SeaMicro, se stane generálním ředitelem nové divize Data Center Server Solutions v rámci AMD.

Tento krok bude zároveň překážkou pro Intel, který v rámci těsného partnerství dodával procesory do všech serverů SeaMicro. Ty využívaly procesory Intel Atom.

AMD bude „v dohledné budoucnosti“ nadále prodávat servery SeaMicro s procesory Intel, uvedla Lisa Su, senior viceprezidentka a generální ředitelka produktové divize AMD.

Technologie SeaMicro údajně umožňuje využít čtvrtinu energie na šestině prostoru tradičního serveru při stejném výkonu a dodat až dvanáctinásobek přenosné rychlosti na jedno jádro.

AMD proti svým partnerům?

Zatím není zřejmé, které procesory AMD osadí SeaMicro do svých serverů, jež jsou především určeny pro obsluhu webových transakcí a nevyžadují vysoký výkon tradičních procesorů Xeon či Opteron.

AMD plánuje nabízet první řešení kombinující procesory Opteron a technologii SeaMicro během druhého pololetí 2012.

Akvizicí se AMD dostává do trochu obtížné pozice z pohledu ostatních výrobců serverů, jako jsou HP či Dell, kteří jsou zároveň jeho zákazníky. AMD však tvrdí, že byznys SeaMicro je dnes podstatně menší a myslí si, že jeho technologie naopak výrobcům serverů přinese další výhody.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: AMD

Komentáře