Acer v prvním pololetí rostl. Trh PC se vyvíjí, říká Tomáš Čech

Acer zveřejnil hospodářské výsledky za první pololetí roku 2010. Výrobce celosvětově zvýšil tržby o 31 % a ještě výrazněji mu rostl zisk. Jak vnímá vývoj PC trhu country manažer českého zastoupení výrobce?Tomáš Čech, country manažer společnosti Acer pro ČR a SR, pozoruje na českém trhu klesající věk prvouživatelů.Konsolidované tržby Aceru za první pololetí dosáhly celosvětově 9,7 miliard amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst 31 %. Provozní zisk ve výši 264 milionů dolarů znamená meziroční nárůst 52%. Zisk po zdanění činil 214 milionů dolarů, což je nárůst přesahující 50 %.

Při pohledu na druhé čtvrtletí můžeme pozorovat mírné zpomalení dynamiky růstu. Výsledky oproti stejnému období v roce minulém jsou ale vynikající. Konsolidované tržby 4,7 miliard dolarů znamenají meziroční nárůst 26 %. Provozní zisk činil 128 milionů dolarů (nárůst o 36 %) a zisk po zdanění 112 milionů dolarů (nárůst o 55 %).

Zajímal nás také vývoj přímo na českém trhu. Jeho hodnocení nám poskytl Tomáš Čech, country manažer společnosti Acer pro ČR a SR:

„První kvartál byl ještě ve znamení doznívání krize a na trhu se objevovala řada produktů, které se výrobcům nepodařilo prodat v posledním čtvrtletí roku 2009. V druhém čtvrtletí trh postupně oživoval, i když na konci byl zpomalen postupným růstem cen v důsledku sílícího amerického dolaru.“

„Obecně je trh notebooků stabilní a rostoucí; krize způsobila jen pokles rychlosti růstu. Je zřejmé, že notebook se stává skutečně osobním počítačem a pro mnoho uživatelů slouží jako sekundární komunikační a primární pracovní nástroj. Stále se snižuje věk prvouživatelů - dříve vysokoškoláků, později středoškoláků a dnes často žáků vyšších ročníků základních škol,“ uvedl Tomáš Čech k vývoji českého trhu s notebooky.

Jak ale mimo jiné potvrzují výsledky českého trhu s PC, které zveřejnila agentura Gartner, situace v segmentu desktopových počítačů tolik optimistická není zejména ve firemní sféře. „Trh stolních počítačů naopak pokračuje ve stagnaci v nejlepším. Domácí uživatelé přešli téměř kompletně na notebooky a firmy - pokud šetří - často odkládají obnovu IT jako jeden z prvních kroků,“ potvrdil Tomáš Čech pro ChannelWorld.

Zdroj: ChannelWorld, AcerKomentáře