Acer očekává pokles dodávek notebooků vlivem nedostatku pevných disků

Acer oznámil předpokládaný pokles dodávek notebooků až o desetinu, chystá také zvýšení cen. Analytici IHS iSuppli odhadují další dopady povodní v Thajsku na dodávky PC a spotřební elektroniky.

Acer očekává pokles dodávek notebooků vlivem nedostatku pevných diskůAcer očekává pokles dodávek vlivem nedostatku pevných disků až o desetinu Foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.comAcer původně očekával stagnaci dodávek notebooků ve čtvrtém čtvrtletí 2011, případně 5% mezičtvrtletní nárůst. Nyní však změnil odhad na 5-10% pokles vlivem nedostatku pevných disků, který způsobily záplavy v Thajsku. Na konferenci investorů to 28. 10. sdělil Jim Wong, prezident společnosti.

Nedostatek disků způsobil podle Wonga růst jejich nákupních cen o 5-20 %, proto se Acer rozhodl v listopadu zvýšit ceny notebooků. ODM výrobci notebooků na Taiwanu odhadují, že od poloviny prosince 2012 do února 2012 nedokážou celkové zásoby disků pokrýt 25 % poptávky.

Acer již snížil zásoby v prodejním kanále na pokrytí šesti týdnů a dále se chystá tuto úroveň snížit ve čtvrtém čtvrtletí o 10 %, uvedl Jim Wong. Acer očekává, že v posledním kvartále roku 2011 dodá 250 000 – 300 000 ultrabooků.

Analytici odhadují dopady na další spotřební elektroniku

Podle IHS iSuppli mají záplavy v Thajslu vliv na dodávky komponent pro další produkty od automobilů, přes polovodiče po pevné disky.  Přerušení v zásobovacích řetězcích má nepřímý dopad také na notebooky, DRAM paměti, fotoaparáty a set-top-boxy.

Na trhu počítačů se podle analytiků nedostatek pevných disků dotkne nejspíše notebooků. Zasažené továrny totiž vyráběly především zařízení pro mobilní počítače. Navzdory oznámení Aceru iSuppli odhaduje, že jsou výrobci PC pro letošní rok dostatečně zásobovaní, a povodně se tak dodávek notebooků dotknou nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2012.

Od druhého kvartálu 2012 se již dodavatelské řetězce podle analytiků přizpůsobí, a pokryjí dodávky pevných disků z jiných regionů, případně využijí další řešení, jako jsou SSD disky.

Opačný vliv může mít snížení dodávek na trh DRAM pamětí. Další omezení v prodeji notebooků, a tím pádem i pamětí se na přezásobeném trhu může projevit poklesem jejich cen.

Společnosti Sony, Nikon i Canon mají v Thajsku část výrobních závodů, přičemž všechny z nich byly z důvodu záplav zavřeny nebo pozastaveny. Ve výsledku iSuppli očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 a možná i prvním čtvrtletí 2012 globální dodávky fotoaparátů poklesnou.

Zdroj: Digitimes, IHS iSuppli
Foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com
Úvodní foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com

Komentáře