Nokia aktivně zvažuje výrobu notebooků

Finská Nokia podle výzkumné společnosti DisplaySearch vážně koketuje s myšlenkou vstupu na trh přenosných počítačů. Jak by mohly notebooky výronce mobilů vypadat a jaké dávají analytici Nokii šance?Vtrhne Nokia na trh přenosných počítačů?V blogu analytika DisplaySearch Johna Jacobse lze nalézt citaci CEO firmy Nokia. Olli-Pekka Kallasvuo v níž říká, že jeho společnost „velmi aktivně zkoumá" tuto možnost.

Zvažovaný produkt finského giganta ovšem nutně nemusí být notebook, jak jej známe dnes. „Nemusíme jít dále, než pět let do budoucnosti a zjistíme, že zařízení, které dnes známe jako mobilní telefon, a přístroj, jež dnes nazýváme PC, v mnoha aspektech konvergují. Dnes se po světě pohybují stovky milionů lidí, kteří podnikají své první krůčky na internetu prostřednictvím mobilních telefonů. A to je dobré znamení," řekl údajně Kallasvuo v jednom interview pro finskou televizi.

Analytik John Jacobs s názorem CEO firmy Nokia souhlasí. Podle něj však pro výrobce mobilních telefonů nebude snadné prorazit na trh přenosných počítačů, a to hned z několika důvodů. Nejdůležitější jsou přitom zavedená konkurence s mnohaletými zkušenostmi či rozdílné komponenty. Mobilní telefony totiž obyčejně nedisponují součástkami jako je chladič, větrák, pevný disk či čtečka DVD. I tak známá společnost, jako je Nokia by tedy musela vynaložit spoustu času, prostředků a úsilí ve snaze vyjednat potřebné smlouvy s relevantními dodavateli komponent.

Podle Jacobse Nokia ztrácí podíl na trhu s chytrými telefony, kam s vervou vrthnul Apple iPhone. Mluvčí společnosti Nokia potvrdil Kallasvuovo tvrzení, že se Nokia aktivně zajímá o oblast notebooků. Nezmínil ovšem žádné specifické plány.Komentáře