Windows XP končí. Jak na další prodej?

Současný trh počítačů a počítačových systémů se ocitl ve zvláštní situaci. Uživatelé si totiž při koupi počítače mohou vybírat mezi třemi operačními systémy Windows. To se ale pomalu mění. Jaké máte možnosti, pokud zákazníci budou nadále požadovat „Xpéčka“?

Windows XP končí. Jak na další prodej?Mezi aktuálně dostupné systémy z dílny Microsoftu patří léty prověřený systém Windows XP. Druhým operačním systémem, se kterým se mohou zákazníci setkat, je systém Windows Vista. A konečně třetím, nejnovějším systémem v nabídce, je systém Windows 7.

Tato situace se však v nejbližší době změní. Dojde totiž k ukončení prodejů systému Windows XP v licenčním modelu OEM, neboť autorizovaní OEM distributoři již v současné době nemohou nakupovat systém Windows XP v OEM verzi. A přestože mají prozatím vytvořené skladové  zásoby, ty se budou postupně tenčit. Pokud tedy vaši zákazníci stále poptávají systém Windows XP, máte nyní poslední možnost nakoupit zbývající licence, které jsou aktuálně ještě na skladech distributorů. Po vyprodání zásob již tato možnost nebude.

Evergreeen Windows XP

Systém Windows XP ve své době přinesl řadu převratných vylepšení, ať už v oblasti uživatelského rozhraní, stability či bezpečnosti. O jeho oblibě svědčí  několik miliónů prodaných  kusů v České republice a řada spokojených uživatelů jak z domácího, tak především z firemního segmentu.

Prodej systému Windows XP ukončila společnost Microsoft postupně v několika vlnách. Krabicové verze (FPP) systému Windows XP nejsou v prodeji již od roku 2008. OEM licence systému Windows XP byly doposud dostupné u OEM autorizovaných distributorů, nicméně jejich skladové zásoby se pomalu doprodávají a je jen otázkou několika málo týdnů, kdy si již nebude možné tento systém u OEM autorizovaných distributorů zakoupit.

Xpéčka“, to byl název, který se vtiskl uživatelům do mysli, a který zdomácněl prakticky ve všech IT prodejnách.  Dnešní trh a potřeby uživatelů jsou ovšem mnohem více komplexnější, ale na druhé straně také specifičtější. Systém Windows 7 je nový, moderní operační systém, který plně vyhovuje potřebám koncových uživatelů. Klade si velké nároky na zabezpečení, kompatabilitu, ale také na co nejjednodušší ovládání. To vše zákázníkům přináší snížení časových prodlev a tím pádem i zvýšení efektivity a komfortu práce, přesto můžete narazit na zákazníky, kteří na „Xpéčka“ nedají dopustit a budou je ve vašem obchodě požadovat.

Jak dále nabízet XP?

Systém Windows 7 je nový, moderní operační systém, který plně vyhovuje potřebám koncových uživatelů. Někteří však stále poptávají starší Windows XP. Jak si poradit s touto obchodní příležitostí?Požadavky zákazníků, kteří chtějí (ať už z jakéhokoliv důvodu) používat Windows XP na svém počítači, mají řešení. Systém Windows XP totiž ze světa nezmizí zcela! I nadále budete mít možnost tento léty prověřený systém nabídnout v různých podobách svým zákazníkům.

Půjde zejména o legalizační sadu Get Genuine Kit (GGK) pro systém Windows XP Professional. Dále pak o možnost downgradu ze systému Windows Vista a Windows 7 (v edicích Business, Professional a Ultimate) v rámci OEM licencování, nebo v rámci multilicenčních smluv.

V neposlední řadě bude Windows XP i nadále dostupný na tzv. mini-noteboocích.

Ukončením dostupnosti systému Windows XP však nekončí jeho podpora. Vydávání bezpečnostních aktualizací ze strany společnosti Microsoft bude zastaveno až k datu 14. 4. 2014.


Autor působí jako produktový manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.Komentáře