Na stránkách Windows 7 zveřejnil Microsoft v pátek link na stahování beta verze připravovaného nástupce Windows Vista. Ve stejný den ovšem zájemci přetížili servery Microsoftu a stránky se staly nedostupnými. Během víkendu proto výrobce posílil serverovou infrastrukturu a nyní lze beta verzi stahovat bez problémů.
Podle oficiálního vyjádření zástupců společnosti bude trial verze nových Windows dostupná prvním 2,5 milionům zájemců. Nicméně ti, kteří si stáhnou soubor později, budou mít možnost vyzkoušet systém alespoň po dobu 30 dnů. "
Před prodejci s přidanou hodnotou nyní stojí otázka, zda prosazovat u zákazníků upgrade z Windows XP na Windows Vista, které se vždy nesetkaly s příznivým ohlasem uživatelů, nebo vyčkávat na Windows 7. Protože zejména firemní zákazníci s migrací nepospíchali, lze očekávat, že plánované uvedení Windows 7 povede k ještě větší zdrženlivosti. Tomu se bude samozřejmě Microsoft snažit zabránit. Mnoho nástrojů k tomu ovšem nemá. Například v současnosti uživatelé Windows XP nemohou upgradovat systém na Windows 7 beta, zatímco uživatelé Windows Vista (SP1) ano. Zástupci společnosti nicméně připomínají možnost změny jednotlivých funkcionalit a doporučují v případě zkušební verze čistou instalaci systému.
"Na trh bude systém Windows 7 uveden dle plánu do tří let od uvedení Windows Vista," doplnila pro ChannelWorld Jana Vávrová, PR manažerka české pobočky Microsoftu.
Beta verzi Windows 7můžete stahovat zde. Vše potřebné o novinkách v chystaném systému se dozvíte na stránkách Windows 7 uvedených výše.
(aktualizováno) Stahování beta verze je možné do 10. února 2009. Pro ty, kdo se stahováním začali před tímto datem, nicméně nestihli instalaci dokončit, prodloužil Microsoft termín až do 12. února 2009.
Níže uvádím hlavní změny, které Microsoft zdůraznil v oficiální tiskové zprávě pro Českou republiku.
Mezi nejvýznamnější vylepšení a novinky zaměřené na domácí a koncové uživatele patří:
- Nové uživatelské rozhraní a nové možnosti práce se spuštěnými aplikacemi.
- Rychlejší start, vypínání a probuzení systému z režimu spánku.
- Delší výdrž mobilních počítačů na baterii díky mnoha vylepšením systému.
- Nové aplikace nebo vylepšené verze aplikací, na které jsou uživatelé systému Windows zvyklí (Kalkulačka, Sticky Notes, XPS Viewer a další).
- Zabudovaná podpora uživatelů při správě systému a řešení případných problémů (Action Center).
- Možnost vytvoření jednoduché domácí sítě a sdílení obsahu mezi počítači a zařízeními (HomeGroup).
- Jednodušší práce s dalšími zařízeními díky novým možnostem systému (Device and Printers Center, Device Stage).
- Akcelerátory, oblasti WebSlices a Visual Search v prohlížeči Internet Explorer 8 umožní uživatelům zkrátit dobu při hledání požadovaných informací. Nové bezpečnostní prvky zase zvýší zabezpečení uživatele proti případným útokům při práci v internetu.
- Rozpoznávání češtiny při využití Tablet PC funkcionality.
- Možnost ovládání počítače pomocí multi-touch technologie (závislé na typu počítače).
Mezi nejvýznamnější vylepšení a novinky určené pro firmy a organizace patří:
- Nové možnosti vyhledávání pro různé typy datových úložišť, aplikací nebo internetových serverů (Search Federation).
- Jednoduchý a zabezpečený přístup do firemní sítě odkudkoliv (DirectAccess).
- Lepší podpora pobočkové sítě a snížení nároku na přenosové pásmo (BranchCache).
- Vylepšení technologie BitLocker a nová možnost šifrování vyměnitelných médií (BitLocker To Go).
- Nové možnosti pro zamezení kopírování nevhodného obsahu (hudba, filmy) nebo potenciálně nebezpečných aplikací na firemní počítače nebo servery (AppLocker, vylepšené možnosti skupinových politik pro offline složky).
- Vylepšená podpora pro autentifikaci prostřednictvím smart karet.
- Nové možnosti správy, distribuce obrazů disku pro firemní počítače nebo údržbu a odstraňování případných problémů na koncových stanicích (Deployment Image Servicing and Managament, Dynamic Driver Provisioning, Multicast Multiple Stream Transfer, User State Migration Tool, VHD Image Management and Deployment, PowerShell 2.0, Problem Steps Recorder, Windows Troubleshooting Platform).