Primárním cílem českého projektu MyTalkey je šifrování e-mailové komunikace, sekundárně pak zajišťuje šifrování jakýchkoliv souborů s prvotním zaměřením na firemní data obsahující citlivé informace o zákaznících či know-how.
Za startupem stojí Radim Hofrichter, majitel makléřské firmy, který hledal zabezpečení firemních dat a e-mailů, a Vladimír Lazecký, dlouholetý expert na bezpečnost IT a ochranu informací.
Na začátku projektu si Vladimír Lazecký kladl otázku jak to, že nikdo nepoužívá obrovské množství dostupných nástrojů pro šifrování e-mailů a dat. Podle něj jsou tato řešení těžce srozumitelná a jejich nasazení a správa jsou především pro střední a menší firmy příliš komplikované. Nehledě na domácí uživatele.
Lazecký přiznává, že obecně lidé šifrují málo. Výjimkou jsou korporátní uživatelé, jenže nevýhodou podnikových řešení je podle Lazeckého vzájemná nekompatibilita – předávat šifrovaná data mezi firmami je tak obtížné.
Radim Hofrichter dodal, že u šifrování na úrovni poskytovatelů cloudových a e-mailových služeb vzniká další problém, že data nejsou chráněna proti jejich internímu úniku. S tím souvisí i to, že klíč nemá vlastník dat, ale poskytovatel, a že k poskytovateli tečou data nešifrovaná.
Hardwarové šifrování v USB klíčence
Cílem MyTalkey je šifrování co nejvíce zjednodušit a usnadnit použití. Jde o hardwarové šifrovací zařízení, bez jehož zasunutí do USB se k zašifrovaným datům podle Hofrichtera nikdo nedostane.
Aktivace hardwarového klíče je ještě podmíněna zadáním hesla na PC při prvním zapojení. Šifrování probíhá na zařízení velikosti USB flashky, a dodavatel tak nedisponuje ani hesly, ani daty uživatele.
Zařízení používá dvojité (asymetrické a symetrické) šifrování. Použití je rychlé na úrovni plug&play, či v tomto případě plug&mail. Podle Hofrichtera proto nekoliduje s dalším použitým softwarem.
Pro službu šifrování e-mailové komunikace je zatím nutné používat desktopovou verzi MS Outlook 2007 a novější. V pokročilé fázi testování jsou klienti pro Apple Mail a Mozilla ThunderBird. Data lze šifrovat pouze na Windows Vista a novějších. Řešení pro mobilní platformy by podle Lazeckého mělo být dostupné během příštího roku.
Ceny a obchodní model
Zařízení se službou pro šifrování souborů nabízí MyTalkey za jednorázovou platbu 1 725 Kč bez DPH. Pro získání šifrování e-mailů se platí předplatné ve výši 248 Kč bez DPH měsíčně.
Zatím MyTalkey prodává své řešení přes svůj web a začíná teprve jednat s distributory pro jeho uvolnění do širšího prodeje (především přes e-shopy).
V první fázi chce MyTalkie oslovovat SMB a volné profese – zejm. advokáty, účetní či finanční poradce, kteří často nakládají s citlivými daty klientů.
Zdroj: ChannelWorld, MyTalkey