Není ovšem bezpečnost jako bezpečnost: na který segment si tak vsadit?
Černým koněm jsou dle výše uvedené studie zařízení UTM, a to s aktuálním celosvětovým ročním růstem 34 procent! UTM je zkratka z anglického Unified Threat Management, což by se dalo volně přeložit jako „společné řízení hrozeb".
Podstatnou filozofie UTM soustředění veškerých bezpečnostních prvků do jednoho společného zařízení, které následně funguje jako černá skříňka. Prostě do něj a z něj vedou dráty, přes které jde veškerá komunikace. UTM pak plní funkci antivirové ochrany, firewallu, filtru spamu, filtru nebezpečného obsahu (včetně blokování URL v případě potřeby), řešení IDS/IPS nebo třeba i brány pro zajištění VPN.
Uvolněte ruce zákazníkům
Proč prodeje UTM rostou tempem vpravdě raketovým? Odpověď je jednoduchá: protože nám kyberhrozby přerůstají přes hlavu, protože jim musíme věnovat čím dále více času i prostředků - a protože právě UTM nám umožňuje uvolnit si ruce, abychom se mohli věnovat tomu, co skutečně umíme a potřebujeme. S UTM odpadají starosti o údržbu několika (mnohdy nekompatibilních) systémů, bezpečnost je pěkně pohromadě, nevznikají nežádoucí kolize bezpečnostních programů nebo naopak nezůstávají mezery.
A pak je tu ještě jeden faktor: protože se jednotlivé oblasti kybernetických hrozeb velmi často prolínají (virus v e-mailu může být zároveň spamem i zneužívat bezpečnostní chyby), různí výrobci často „házeli" zodpovědnost na dodavatele ostatních řešení. „To je spíše spam, než virus." V případě UTM a filozofie „vše pod jednou střechou" je úplně jedno, jaké produkty jsou „uvnitř": bezpečnost skutečně musí být ošetřena komplexně. Výrobce je jen jeden, prostor pro kličkování není.
Proto dnes v oblasti informační bezpečnosti zařízení UTM tak „letí".
Autor je novinář, konzultant a publicista na volné noze. Působí především v oblasti informační bezpečnosti a špičkových (kosmických) technologií.