Jak VPN funguje?
Princip fungování virtuální privátní sítě je poměrně jednoduchý – VPN šifruje vaše data tak, že při připojení k internetu se jako zdroj vašeho připojení jeví jeden ze serverů poskytovatele VPN. V praxi to znamená, že nejen váš poskytovatel internetu, ale také například nejrůznější hackeři, nevidí, jaké stránky na internetu navštěvujete či s kým komunikujete. V tomto bodě je však na místě konstatovat, že k datům má přístup právě váš poskytovatel VPN, a je proto třeba zvolit skutečně kvalitního a spolehlivého poskytovatele.
Kde se vzalo VPN?
VPN rozhodně nejsou žhavou novinkou posledních let – poprvé se objevily s příchodem internetu v devadesátých letech. Do povědomí široké veřejnosti se však začaly dostávat až po roce 2010. Zlomovým okamžikem byl bezpochyby rok 2020, kdy z důvodu zabezpečení dat z práce domu (ale také rozšířením streamovacích služeb) začalo používat rekordní množství uživatelů. Čísla mluví za vše – v současné době VPN pravidelně používá jedna třetina světové populace.
Proč je VPN tak populární?
Důvody, proč jsou VPN tak populární, se osobu od osoby různí. Pokud bychom se podívali na statistiky, zjistíme, že většina uživatelů (49 %) používá VPN pro jeho primární účel, tedy zabezpečení dat. V těsném závěsu následuje soukromí na internetu ve 40 %, bezpečný přístup k veřejným WiFi s 31 %. Velice časté je také jeho použití v souvislosti se zaměstnáním, kdy je VPN vyžadováno zaměstnavatelem. V posledních letech však stoupá také využití VPN k obcházení cenzury či například geolokačních omezení streamovacích služeb.
Přestože se požadavky na kvalitu služeb VPN mohou v případě firem mírně lišit od požadavků běžných uživatelů, vždy je vhodné vybírat nejlepší VPN. Při pečlivém výběru budete mít jistotu, že jsou vaše data skutečně v bezpečí a nedochází například k jejich prodeji třetím stranám.
Kdo používá VPN nejčastěji?
Pokud bychom se podívali na statistiku četnosti užívání VPN napříč věkovými skupinami, nečeká nás žádné překvapení. VPN je doménou především ekonomicky aktivních osob mezi 45 a 60 roky – hned 75 % osob z této věkové skupiny pravidelně využívá VPN. V těsném závěsu se 71 % jsou osoby mezi od osmnácti do devětadvaceti. Nejméně VPN využívají osoby nad šedesát let. Je však třeba dodat, že tato statistika pracuje s daty získanými v USA, a u nás se tak mohou čísla mírně lišit.
Placené nebo bezplatné VPN?
Jelikož jsou k dostání jak bezplatné, tak zpoplatněné verze VPN, nabízí se otázka, která z těchto dvou možností se těší větší popularitě. Opět se nedočkáme žádného šokujícího odhalení – nejvíce uživatelů, tedy 29 %, spoléhá pouze na bezplatnou verzi. Za VPN je ochotno zaplatit 26 % uživatelů a 24 % uživatelů naopak spoléhá na VPN hrazené zaměstnavatelem.
Který poskytovatel VPN má nejvíce serverů?
Jedním z ukazatelů kvalitního VPN je především počet serverů. V této oblasti se může nejvyšším číslem může pochlubit VPN Private Internet Access, které má více než 32 696 serverů po celém světě. Jelikož však počet serverů není jediným ukazatelem kvality, před zakoupením tohoto VPN vám doporučujeme si pročíst na Private Internet Access recenze.
Jaká jsou nejoblíbenější VPN v České republice?
Přestože je Česká republika v četnosti užívání VPN za Amerikou či Německem stále poměrně pozadu, stále více Čechů se snaží jeho pomocí chránit svá data. Pokud bychom se podívali na nejpopulárnější poskytovatele u nás, s přehledem vede severská společnost NordVPN, kterou používá přes 22 % tuzemských uživatelů. Na druhém místě bychom našli ExpressVPN s 18 % a třetí příčku oblíbenosti obsazuje o něco méně známý poskytovatel VPN Windscribe.