Společnost Vodafone dle svých slov jako první v zemi spustila v Karlových Varech novou síť pro internet věcí nazvanou Cat-M. Tou by už za měsíc měla pokrýt většinu České republiky. Cat-M (zvaná též LTE-M) bude sloužit jako sesterská síť k již existující NB-IoT.
Operátor informuje, že signál Cat-M proniká přes zdi a další překážky lépe než jiné mobilní technologie, má nízkou spotřebu energie i dobrou datovou kapacitu. V kontextu internetu věcí jde dle Vodafonu o nejvhodnější náhradu stárnoucí technologie 2G.
„Cat-M je budoucností internetu věcí a k dnešku jsme pokryli touto sítí město Karlovy Vary, kde tradičně oznamujeme technologické novinky. Dál budeme pokračovat velmi rychle a už do 1. srpna bude v dosahu pokrytí přes 93 % populace, tedy i většina území České republiky,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel Vodafone Czech Republic
„To neznamená stavbu nových vysílačů, využijeme naši stávající infrastrukturu mobilních sítí, protože Cat-M je s nimi kompatibilní,“ upřesňuje. Postupující pokrytí, které už dnes zahrnuje například i Prahu nebo několik lokalit na jižní Moravě, je možné sledovat na webu operátora.
Zařízení mohou přes Cat-M rychle navázat spojení
Vodafone upřesňuje, že síť Cat-M si výhody NB-IoT z velké části ponechává (energeticky úsporná, signál dobře proniká), ale umožňuje přitom vyšší datové přenosy, konkrétně až megabit za sekundu (1 Mb/s).
Pro příklad si lze podle operátor představit fotopast. Zatímco běžný mobilní telefon by se v lese během pár dní vybil, Cat-M fotopast může ležet na místě dlouhé měsíce a jakmile vyfotí zvíře, snímek se odešle.
Technologie Cat-M později v budoucnu dle Vodafonu umožní pro internet věcí také SMS a hlasové služby, jako je třeba volání z výtahu v případě poruchy, což NB-IoT jako nízkorychlostní síť nabídnout nemůže.
Nové sítě zřejmě nahradí 2G
„V poměru úspornosti a výkonu je síť Cat-M opravdu velkým krokem do budoucnosti. Ve Vodafonu věříme, že tady s námi bude podobně jako NB-IoT nejméně deset dalších let,“ vysvětluje Veronika Brázdilová, viceprezidentka pro firemní zákazníky Vodafonu.
„Ostatně pro internet věcí to dává větší smysl než využívání stárnoucí technologie 2G, kterou navíc v některých státech světa už operátoři vypnuli,“ upřesňuje Brázdilová.
Operátor uvádí, že Cat-M je vhodnou volbou pro IoT aplikace, které vyžadují dlouhou výdrž baterie, široké pokrytí, větší datovou náročnost a spolehlivé připojení.
Cat-M technologie je vhodná pro různá odvětví včetně průmyslové automatizace, sledování vozidel, pro chytrá města, oblast zemědělství, zdravotnictví a podobně. Nová síť bude v České republice využívat mobilní frekvenční pásma 900 MHz a 1800 MHz.
Zdroj: Vodafone