Prodávat videokamery je tak čím dál tím složitější.
V čem je problém? Předně žádná videokamera není „user friendly.“ Řeč teď přitom není ani tak o jejím ovládání jako o celkovém dojmu, chcete-li moderně marketingově „experience.“ Zatímco třeba fotoaparát je jak říkají američtí vojáci systém shoot and forget, kdy prostě stisknete spoušť a tím s přechodem na digitální fotoaparáty v podstatě končí veškerá vaše práce s fotografií, tak u videokamery sejmutím záběru ve skutečnosti teprve vše začíná.
Video je třeba dostat z kamery, což trvá déle než u fotografií a hlavně je velice často třeba s ním dále pracovat. Na řadu tak přichází minimálně jeho vypálení na DVD, což ovšem třeba u stále populárnějšího HD videa není vůbec jednoduché, a hlavně často přichází na řadu střih, který ovšem ne každý počítač a uživatel je schopen rozdýchat. Pro práci s videem je tak potřeba relativně výkonný hardware a relativně zkušený uživatel počítače. Tím pádem jsme ovšem odřízli 90% trhu a zbývá nám asi tak milion potenciálních zákazníků. To není málo.
Jenže je tu problém číslo dva – natočit video umí každý druhý mobil a každý desátý ve slušné kvalitě. To stejné lze napsat o fotoaparátech. Dokonce třeba Canon, mimochodem také výrobce videokamer, u svých nových zrcadlovek spustil marketingovou kampaň, kde ukazoval HD filmy natočené právě jeho zrcadlovkou. Přičemž, co se uživatelské přívětivosti týče, tak mobily s videem umí pracovat podstatně lépe už jen proto, že u videa z mobilu nikdo žádnou hyperkvalitu a smysluplnost neočekává. Mobil máte prostě stále u sebe a točíte s ním momentky. Videokamera „zavazuje“ k lepším záběrům, vyšším výkonům i postprocessingu.
Využití i pro resellery
Pro koho je tedy vlastně v současné době videokamera určena? Zájemců věru není mnoho. Pro levné kamery jsou to jednoznačně rodiny s malými dětmi. Dítě je jednoznačně podstatným argumentem k pořízení dedikované videokamery. Stejně tak určitý „niché market“ tvoří páry, které si rádi po večerech vytvářejí vlastní filmy. Nejzajímavější trh nicméně začínají tvořit profesionálové a nadšení amatéři. Vlastní videa dnes tvoří kdejaký web a na Západ od nás dokonce i kdejaký blogger. Existují dokonce nadšenci, kteří vytvářejí vlastní „pořady“ například pro YouTube. K tomu ještě přidejte profesionální redakce a v neposlední řadě i resellery (v tomto případě nejen IT a CE). Videorecenze jsou totiž aktuálně in a videorecenze je to, co dokáže váš produkt prodat.
Videokamery tak mají svůj smysl a dost možná je čeká i růst. Jen ty cílové skupiny se podstatně změnily. Na videa z dovolené si je už moc rodin nekupuje. Na videa z dětských a dospělých radovánek se však levnější modely prodají snadno. Největší potenciál ale tvoří business a internetová klientela – noviny, časopisy, blogy, vysoké školy, reselleři a „YouTube nadšenci.“ Naučte se je oslovit a máte o zajímavý byznys postaráno!