Společnost Veeam zveřejnila predikci pěti klíčových trendů, které budou mít v roce 2019 vliv na trh v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA). Zpráva zdůrazňuje, že v tomto roce bude hrát prim především inteligentní správa dat.
A na které konkrétní trendy bychom se podle Veeamu měli zaměřit?
Multicloudové prostředí na vzestupu
Veeam poukazuje na dramatický růst celosvětového toku dat. Zdůrazňuje, že s tím, jak firmy působí napříč státy a kladou čím dál větší důraz na technologie, téměř nevyhnutelně dojde k rozšíření využívání multicloudových prostředí.
S odkazem na výzkumnou společnost IDC zpráva uvádí, že zákazníci v roce 2021 vynaloží na cloud computing a související služby částku 554 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek oproti roku 2016.
Veeam v tomto kontextu očekává, že větší část pracovní zátěže se přesune mimo režim on-premise, nicméně k tomuto přechodu podle společnosti dojde v řádu několika let.
Nedostatek flash pamětí a pokles cen
Zpráva uvádí, že podle odhadů společnosti Gartner dojde v polovině roku 2019 k mírnému nedostatku flash pamětí. Na druhou stranu Veeam očekává, že vzhledem k rostoucí produkci pamětí v Číně se ceny z velké části stabilizují.
Větší nabídka a výhodnější ceny podle Veeamu povedou k většímu využití flash pamětí ve vrstvě operační obnovy, kde jsou obvykle uloženy zálohy a replikovaná data z posledních 14 dní.
Větší kapacita pamětí by podle prognózy měla vést k širšímu využívání kopií zálohovaných dat, tzv. Copy Data Management. Systémy nabízející Copy Data Management budou podle Veeamu schopny poskytnout hodnotu nad rámec dostupnosti spolu s lepšími obchodními výsledky.
Všudypřítomná prediktivní analytika
Veeam předpokládá, že trh s prediktivní analytikou by měl do roku 2022 dosáhnout výše výše 12,41 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 272 % od roku 2017, při průměrné roční výnosové míře CAGR 22,1 %.
Podle prognózy se nejvíce rozšíří prediktivní analytika založená na telemetrických datech – jedná se v zásadě pokyny a doporučení řízené strojovým učením. Veeam uvádí, že strojové učení najde své využití i v oblasti autentizace, u podpisů a otisků prstů.
Společnost dále uvádí, že poroste důležitost prediktivní analytiky nebo diagnostiky, jelikož jsou schopné zajistit nepřetržité fungování a současně snížit administrativní zátěž, a to díky optimalizaci systémů.
Budoucnost digitálu? Analogová
Zpráva zdůrazňuje, že zatímco dva trendy byly zaměřeny na technologii, budoucnost digitálu je stále analogová – jsou jí sami lidé. I nadále bude trh trápit nedostatek expertní pracovní síly, na druhou stranu se budou častěji objevovat technici se znalostmi v širokém spektru oborů.
Veeam uvádí, že specializace bude samozřejmě i nadále důležitá, ale vzhledem k tomu, že IT technologie mají na obchodní výsledky stále zásadnější vliv, je logické, že IT experti budou muset porozumět širšímu byznysu a přidat hodnotu napříč mnoha IT oblastmi.
První 5G sítě a nové příležitosti
Začátkem roku budou na veletrzích v USA a v Barceloně představeny první mobilní telefony podporující 5G. Zpráva uvádí, že v roce 2019 se technologie stane plně standardizovanou a otestovanou a poroste její využití.
Prodejci a poskytovatelé služeb se dle Veeamu zaměří na nové příležitosti, které jim síť 5G a její infrastruktura nabídne. Prognóza předpokládá, že podniky začnou 5G v první řadě využívat pro komunikaci typu Machine-to-Machine a Internet věcí (IoT).
Zdroj: Veeam