V posledních 12 měsících čelilo incidentům způsobeným viry či malwarem celosvětově 70 % dotázaných uživatelů. V Česku to bylo jen 45 %, přitom 37 % českých respondentů se setkalo s incidenty souvisejícími s finančními transakcemi a podezřelými stránkami a 14 % s prolomením online účtů.
Vyplývá to z letošního průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli v 26 zemích včetně České republiky.
Kaspersky zároveň dodává, že dotázaní Češi jsou v oblasti kybernetické bezpečnosti opatrnější, mají o hrozbách vyšší povědomí a stávají se oběťmi kyberzločinců méně často než je celosvětový průměr.
Bezpečnostní prohřešky českých spotřebitelů a firem
Češi si podle průzkumu Kaspersky Lab nedávají pozor na stahování nebo záplatování.
O stavu kybernetické bezpečnosti v ČR mluvil na tiskové konferenci v Praze přední analytik Kaspersky Lab Juan Andres Guerrero-Saade, člen týmu Kaspersky Lab Global Research & Analysis Team (GReAT).
České počítače se nejčastěji nakazí viry kvůli stahování pirátských souborů, souborů s dospělým obsahem nebo neaktualizovanému softwaru, uvádí odborník Kaspersky Lab.
Mezi 20 nejrozšířenějšími druhy virů v České republice jich šest v podobě aktivátorů legitimního softwaru. Ty systém zahlcují také malwarem a adwarem.
Jak Kaspersky přišel na to, že PC v ČR nejsou dostatečně záplatované? Žebříčky pokusů o infikování v Česku vedou stále variace červa s názvem Conficker, který napadá počítače s Windows dávno opravenou dírou z roku 2008.
V daleko větší míře čelí kybernetickým hrozbám firmy, dodává Guerrero-Saade. Podle letošního průzkumu Kaspersky Lab mezi podniky řešilo v posledních dvanácti měsících problémy s viry, červy, spywarem a jinými škodlivými programy 60 % dotázaných českých firem. Na phishing narazilo 37 % respondentů a s narušením sítě či hackingem se potýkalo 17 %.
Z interních hrozeb pak dotázané firmy uváděly zejména zranitelnosti existujícího softwaru (31 %), neúmyslný únik dat zaměstnanci (16 %) a podvody zaměstnanců (13 %).
Jak ochránit spotřebitele i firemní zákazníky
Společnosti by měly zavádět takové postupy, které budou zaměstnanci chápat a dodržovat, uvádí Juan Andres Guerrero-Saade. Pro zmírnění následků cílených útoků doporučuje věnovat pozornost posuzování zranitelností, patch managementu, kontrole aplikací, whitelistingu a zabezpečení sítě.
Komplexní bezpečnostní software podle Guerrero-Saada by neměl být jen otázkou firemního segmentu, ale důležitý je také pro domácnosti. A to především pokud na zařízeních používají sociální sítě, provádí online platby nebo jiné aktivity vyžadující osobní informace.
Jak firemní, tak domácí uživatelé se také potřebují vzdělávat v kyberbezpečnosti. Spear-phishingové e-maily, sociální sítě a instant messaging totiž patří podle Kaspersky Lab mezi nejčastější techniky infiltrace.
Jste na tom ve znalostech lépe než vaši zákazníci? Svou počítačovou gramotnost si můžete ověřit v testu „Jste znalec v kybernetické problematice?“
Juan Andres Guerrero-Saade v Praze vystupuje na mezinárodní konferenci o kybernetické bezpečnosti Virus Bulletin 2015, která se koná od 30. září do 2. října.
Zdroj: Kaspersky Lab