Společnost Fortinet, která se zabývá zabezpečováním počítačových sítí, zveřejnila výsledkového průzkumu Fortinet Internet Security Census 2012 týkajícího se trendu pronikání soukromých mobilních zařízení do pracovního prostředí. Tento trend je všeobecně označován anglickou zkratkou BYOD (Bring Your Own Device).
Průzkum byl zaměřen na mladé, aktivní uživatele mobilních zařízení, kteří přicházejí na pracoviště s představou, že zde mohou využívat své vlastní přístroje.
Většina respondentů z regionu EMEA používáte soukromá mobilní zařízení pro pracovní účely každý den. Přiznalo se k tomu 42 % respondentů. Dalších 21 % respondentů uvádí, že vlastní zařízení pro pracovní účely používá většinu dnů z měsíce. Rovná desetina pak uvádí, že tak činí několikrát měsíčně. Stejný podíl respondentů říká, že soukromé zařízení pro pracovní účely využívá velmi zřídka a devět procent prý vůbec.
Celkově tedy vychází, že alespoň občas použije soukromé zařízení k pracovním účelům 91 % dotazovaných zaměstnanců v regionu EMEA. S tím jsou samozřejmě spojená bezpečnostní rizika a samotný zákaz využití vlastních zařízení ve firemním prostředí podle výsledků průzkumu není řešením.
„Jeden ze tři respondentů uvedl, že v případě, že by firemní bezpečnostní politika používání soukromých zařízení pro pracovní účely zakazovala, pak by předpisy svého zaměstnavatele byli ochotni porušovat a obcházet. Závěry průzkumu podtrhují fakt, že podniky musí vyvinout bezpečnostní strategie, které jim umožní se s trendem BYOD vyrovna,“ uvedl ve zprávě pro média Vladimír Brož, oblastní manažer společnosti Fortinet.
BYOD berou zaměstnanci jako právo
Podle průzkumu 55 % respondentů vnímá využití vlastního zařízení k pracovním účelům jako právo, nikoliv jako výsadu. Z pohledu uživatelů je hlavní motivací k užívání osobních zařízení požadavek mít neustálý přístup především k sociálním sítím a soukromé komunikaci.
Závislost na osobní elektronické komunikaci je velmi silná: 35 % respondentů si nedokáže představit den bez přístupu k sociálním sítím a 47 % bez psaní SMS zpráv.
Přestože 42 % respondentů připouští, že důsledkem trendu BYOD může být únik dat a vystavení firemního IT systému dalším hrozbám, tak více než třetina (36 %) respondentů připouští, že porušuje nebo by byla ochotna porušovat firemní zákaz používat osobní zařízení pro pracovní účely.
Zásah do zabezpečení vlastních zařízení? Nepřijatelné
Zaměstnanci v průzkumu vyjadřují negativní postoj k tomu, že by jim firmy umožnily používat vlastní zařízení, ale instalovaly by do nich vlastní bezpečnostní software. Dvě třetiny oslovených (66 %) si myslí, že zabezpečení soukromého zařízení je jejich vlastní věc, přestože jej používají pro pracovní účely. Odpovědnost zaměstnavatele zde uznává pouze 22 % dotazovaných.
Co z toho vyplývá pro dodavatele a resellery?
Podle průzkumu mají zaměstnanci často tvrdou hlavu, pokud jde o využívání vlastních zařízení na pracovišti resp. k pracovním účelům. V řadě případů odmítají přistoupit na bezpečnostní politiku firmy nebo akceptovat její bezpečnostní opatření. Zde se nabízí prostor pro dodavatele bezpečnostních řeší, kteří mohou přijít s oboustranně (firmou i zaměstnanci) akceptovatelnými bezpečnostními opatřeními, která by reflektovala jak požadavky zaměstnanců na používání vlastních zařízení, tak požadavky firem na ochranu dat a IT systémů.
Infografika: rizikovost trendu BYOD v jednotlivých zemích, kde probíhal průzkum
Zdroj: Fortinet
Průzkum byl realizován byl v období od 31. 5. do 12. 6. 2012 v celkem 15 zemích: Spojené státy, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Čína, Singapur, Jižní Korea, Japonsko, Hongkong, Tchaj-wan , Indie a Spojené arabské emiráty.
Zdroj: Fortinet, ChannelWordl