Použití tabletů v evropských podnicích podněcuje revoluci v produktivitě. Takový je závěr studie společnosti Panasonic, podle které celých 70 % zaměstnavatelů hlásí podstatné zvýšení produktivity zaměstnanců poté, co začali používat tablety.
Podle studie se na tom shodují nákupčí tabletů napříč Evropou. O zvýšení produktivity jsou přesvědčení v Turecku (80 %), Rusku (79 %), Itálii (77 %) nebo Španělsku (74 %).
V průměru respondenti odhadují, že produktivita zaměstnanců používajících tablety vzrostla o 33 %. Největší nárůst produktivity hlásili respondenti ve Spojeném království (44 %), Turecku (42 %) a Polsku (43 %).
Nejvíce pomáhají ve výrobě a telekomunikacích
Z hlediska odvětví mají tablety nejvíce pomáhat ve výrobě, kde zvýšení produktivity hlásí 77 % nákupčích. Z oblasti telekomunikačních společností a společností veřejných služeb hlásí zvýšení produktivity 74 % dotázaných, 72 % v maloobchodě a velkoobchodě a 71 % ve finančních službách.
Samotní uživatelé tabletů si byli méně jistí. Oproti nákupčím si jen 41 % z nich myslí, že práce s tabletem zvýšila jejich produktivitu a odhadují zvýšení produktivity v průměru na podobných 30 %.
Tablety se používají pro řadu specializovaných prací. Pětina (20 %) uživatelů připojuje k tabletům skenery, tiskárny a kamery přes USB nebo sériové porty, 18 % použilo tablety pro GIS informace, 13 % jako čtečku čárových kódů, 10 % pro platby zákazníků, 10 % pro monitorování logistiky, 8 % pro rozpoznání podpisu a 6 % pro ověřování čipových karet a skenování RFID a NFC.
Odvětví, kde se nejvíce prosazuje specializované užití tabletů jsou přeprava, distribuce, telekomunikace a veřejné služby.
Země, kde respondenti hlásili nejvyšší nárůst produktivity (Itálie, Španělsko, Rusko a Turecko), byly zároveň zeměmi, kde se tablety nejvíce používají specializovanými uživateli.
Chce to větší výdrž a odolnost
Bez ohledu na zvýšení produktivity však uživatelé hlásí, že stále existuje prostor pro zlepšení. Dvě třetiny uživatelů nebyly zcela spokojeny s výkonem tabletů při podpoře jejich aktivit.
Ti, kteří používají tablety pro specializované aktivity, byli až dvakrát více nespokojeni s designem a funkcionalitou jejich zařízení – 65 % ve srovnání s 33 %.
Navíc, 86 % nákupčích tabletů uvádí, že jejich uživatelé měli za poslední dva roky problémy se zařízeními, přičemž 77 % z nich uvedlo, že problémy byly způsobeny špatným designem a funkcionalitou.
Nejčastějšími příčinami byly: příliš krátká výdrž baterie (37 %), snadné poškození (17 %), nepoužitelnost při slunečním svitu (17 %), a nedostatek komunikačních rozhraní (15 %).
Pět hlavních kritérií, které používají nákupčí profesionálních tabletů, jsou funkcionalita (69 %), cena (57 %), snadnost použití (54 %), kompatibilita s operačními systémy ostatních počítačů (53 %) a odolnost vůči poškození (51 %). Pro uživatele byla nejdůležitější funkcionalita (76 %) a snadnost použití (65 %).
Studie byla zpracována na základě odpovědí 2 362 respondentů z evropských společností s více než 50 zaměstnanci. Respondenti byli rozděleni na uživatele tabletů (49 %) a nákupčí tabletů (51 %).
Zdroj: Panasonic