Společnost Symantec provedla netradiční test Smartphone Honey Stick, kdy úmyslně ztratila pět desítek chytrých telefonů a zkoumala, co se s nimi a s daty v nich uloženými bude dít dál. Jaký byl výsledek?
Pouze v polovině případů se nálezce pokusil vrátit nalezené zařízení vlastníkovi. To však neznamená, že nemuselo dojít k narušení soukromí majitele telefonu. Symantec totiž zjisti, že šest z deseti nálezů se pokusilo zobrazit účet majitele mobilu na sociálních sítích a také obsah jeho e-mailové schránky.
Celkem 96 % nálezců se podle Symantecu pokusilo získat citlivé informace, a to až takového kalibru jako jsou informace pro přístup k internetovému bankovnictví. Z testu vyplývá, že ztracený mobil neznamená jen ztrátu hardwaru, ale i reálné ohrožení soukromí.
„Podobně jako v nedávné studii společnosti Intel o ztrátě přenosných počítačů ukazuje se i zde, že potenciálně citlivé informace jsou často lákavější než vlastní počítač nebo chytrý telefon,“ uvedl v tiskovém oznámení Jakub Jiříček, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.
Vedle firemních telefonů by v dnešní době, kdy se množství citlivých dat schraňovaných v mobilech neustále zvyšuje, měly mít vhodnou ochranu i telefony osobní. Na trhu je již dostatek bezpečnostních řešení pro nejpopulárnější platformy, které umí kromě lokalizace telefonu na dálku zablokovat nebo smazat citlivá data.
Zdroj: Symantec