Hlavní navigace

Spotřebitel nemá nárok na PC bez operačního systému, rozhodl evropský soud

9. 9. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Mopic - Fotolia.com
Téměř osmileté tažení pana Vincenta Deroo-Blanquarta z Francie zřejmě skončí neúspěchem. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že prodej PC s operačním systémem nepředstavuje nekalou obchodní praktiku a spotřebitel nemá nárok na kompenzaci v případě, že předinstalovaný software odmítne.

Mohl to být jeden z těch příběhů, podle nichž se točí filmy – osamělý hrdina se rozhodne vzepřít zdánlivě všemocným korporacím, dožene je před soud a po letech soudních sporů dosáhne rozsudku, který navždy změní podobu světa... ale Vincent Deroo-Blanquart se tímto hrdinou nejspíše nestane.

Ptáte se, kdo je Vincent Deroo-Blanquart? Až do 28. 12. 2008 to byl běžný občan Francouzské republiky. Ten den se však pan Deroo-Blanquart vydal do obchodu a pořídil si tam notebook Sony Vaio s operačním systémem Windows Vista Home Premium a různými předinstalovanými aplikacemi.

Těžko říci, zda to byl od počátku jeho úmysl, ale pan Deroo-Blanquart notebook zapnul, odmítl licenční smlouvu s koncovým uživatelem (EULA) a o dva dny později se obrátil na Sony a požadavkem, aby mu vrátilo část pořizovací ceny notebooku odpovídající hodnotě odmítnutého softwaru.

Francouzský zákon na ochranu spotřebitele totiž zakazuje podmiňovat prodej jednoho produktu koupí druhého, což chtěli podporovatelé otevřeného softwaru a různé spotřebitelské skupiny vztáhnout i na počítače a operační systémy a neúspěšně vyzývali tamní úřady, aby je bylo možné nakupovat odděleně.

Ale zpět k panu Deroo-Blanquartovi. Sony v lednu 2009 jeho požadavek odmítlo, v dubnu mu pak nabídlo možnost vrácení notebooku a vyplacení pořizovací částky. To však Deroo-Blanquart odmítl a v únoru 2011 se obrátil na soud – požadoval, aby mu výrobce vyplatil 450 eur jako náhradu za cenu odmítnutého softwaru a dalších 2 500 eur jako kompenzaci za vzniklé škody.

Soud v září 2012 tento požadavek zamítl, ale pan Deroo-Blanquart se nedal a odvolal se. Soud druhé instance však v říjnu 2013 potvrdil původní rozsudek s tím, že společný prodej počítače a operačního systému nepředstavuje nekalou obchodní praktiku.

Vincent Deroo-Blanquart však bojoval dál a hnal případ až ke Kasačnímu soudu, nejvyšší instanci francouzského soudního systému. Ten vzal v potaz, že příslušné francouzské právo podléhá ustanovením evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům a rozhodl se záležitost konzultovat se Soudním dvorem Evropské unie.

Ten pak dne 7. 9. 2016 ve svém rozsudku uvedl, že prodej PC s předinstalovaným operačním systémem nekalou obchodní praktiku nepředstavuje, stejně jako není povinností výrobce nebo prodejce uvádět, jakou část koncové ceny zařízení tvoří cena softwaru. Celý rozsudek si můžete přečíst i v české verzi.

Tím příběh zatím končí, ale pravděpodobnost, že by francouzský Kasační soud rozhodl v rozporu s názorem Soudního dvora Evropské unie, je mizivá. Rozsudek tak představuje špatnou zprávu nejen pro pana Deroo-Blanquarta, ale potenciálně i pro řadu dalších spotřebitelů. Dobrá zpráva to může být pro prodejce (a Microsoft).

bitcoin_skoleni

Někteří výrobci PC totiž v případně odmítnutí licenční smlouvy kompenzaci nabízejí. Asus a Fujitsu ji nabízejí prakticky bez podmínek, Acer, Packard Bell, MSI, Samsung a Toshiba chtějí zařízení vidět a ověřit si, zda byla EULA skutečně odmítnuta. Uvidíme, zda s těmito kompenzacemi nebude ve světle nedávného rozsudku konec.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld

Čtěte dále

Arrow Electronics jako první získal cloudový kompetenční certifikát od Broadcomu
Arrow Electronics jako první získal cloudový kompetenční certifikát od Broadcomu
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
IDC: Trh zařízení pro chytrou domácnost ožívá, ale velmi pomalu
IDC: Trh zařízení pro chytrou domácnost ožívá, ale velmi pomalu
Anketa ChannelWorldu o monitorech: Odpovídá Petr Zajíček (Dell)
Anketa ChannelWorldu o monitorech: Odpovídá Petr Zajíček (Dell)
PoE extender od Zyxel Networks pomáhá překonat problémy s nasazením sítí na velké vzdálenosti
PoE extender od Zyxel Networks pomáhá překonat problémy s nasazením sítí na velké vzdálenosti