Thomas Thoelke, sales director Eastern Europe &Nordics, v úvodu uvedl, že společnosti Sophos dodává své produkty ve 100 % případů přes 12 000 channel partnerů (distributory, VAR a MSP) po celém světě. Největší část příjmů Sophosu přitom plyne z regionu EMEA (50 %).
Podle Sophosu se IT prostředí se v čase velmi zkomplikovalo, společnost se však k problematice bezpečnosti staví kombinací bezpečnosti a jednoduchosti – jednoduchá (ve smyslu snadná pro nasazení a správu) bezpečnost, je lepší bezpečnost, říká Thomas Thoelke.
Výrobce adresuje stav, kdy ve středních a menších firmách často nejsou CIO, ale OIO (only information officer) – SMB má většinou jednu osobu starající se o veškerou IT infrastrukturu ve firmě. Proto musí být zabezpečení podle Sophosu jednoduché (snadné).
Podle magického kvadrantu Gartneru je Sophos lídrem v UTM, ochraně koncových bodů a řešení pro ochranu mobilních dat. Obecně pak nabízí řešení pro zabezpečení sítě, serverů a zařízení. Sophos zároveň působí jako bezpečnostní OEM pro Cisco, Juniper, IBM, Lenovo či Citrix.
Český trh je "průměrně" nebezpečný
Principal researcher Vanja Svajcer na setkání ukázal statistiky virových laboratiří SophosLabs. V množství výskytu nákaz je české IT prostředí podle Sophosu o trochu více nebezpečné než Slovenské, ale oboje nijak nevybočují nad průměr v Evropě.
Vanja Svacjer také upozornil, že nejčastějšími nákazami v ČR jsou Mal/Conficker a jeho odrůdy.
Ve světe Androidu výrobce registruje strmý nárůst malwaru, potenciálně nechtěných aplikací, objevující se zranitelností (master key) a jaibrokenutá zařízení.
Kompromitované smartphony mohou být zneužity pro „špehování“ uživatele, přesměrování sms, botnety, získání finančních prostředků uživatele a samozřejmě pro zcizení dat (kontaktů, e-mailů apod.).
V praktické případové studii Vanja Svajcer ukázal, jak lze kombinací hrozeb získat přístup k internetovému bankovnictví, i když uživatel používá ověření přístupu přes sms kód. Věnoval se také problematice ransomwaru, kdy útočník vyláká z uživatele peněžní prostředky pod hrozbou vyzrazení osobních dat nebo jejich zašifrování (např. hrozba Cryptolocker).
Zdroj: ChannelWorld