Společnost Shoptet uvádí, že obrat českých internetových obchodů se v prvním čtvrtletí 20021 oproti loňskému zvýšil o 16 miliard korun. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku prodaly e-shopy zboží za zhruba 21 miliard korun, v tom letošním za přibližně 37 miliard.
Analytici podotýkají, že hlavním důvodem je rostoucí obliba online nákupů, které se stále častěji týkají jídla z restaurací, potravin i věcí denní spotřeby. E-shopy na platformě Shoptet meziročně zaznamenaly růst obratu o silných 51 %.
„V našem březnovém průzkumu potvrdila polovina dotázaných, že online nakupují vše, co je možné. A téměř polovina v tom plánuje v maximální možné míře pokračovat i nadále,“ upřesňuje Samuel Huba, CEO společnosti Shoptet.
Prudký růst menších a středních e-shopů
Společnost zjistila, že na růstu celé e-commerce se významně podílely i menší a střední e-shopy, kterým se v letošním prvním kvartálu extrémně dařilo. Jen obchody na platformě Shoptet dosáhly celkového obratu přibližně 13 miliard korun, zatímco před rokem to bylo 6 miliard.
„Už delší dobu sledujeme trend rostoucí obliby menších a středních e-shopů, na kterých Češi nakupují stále častěji. Jedním z faktorů je podpora lokální ekonomiky. Tyto e-shopy navíc bývají specializované na vybraný sortiment, u kterého tak mohou zákazníkům poradit mnohem lépe,“ říká Huba.
„Zároveň stále neustává enormní zájem o založení nových e-shopů, od začátku roku do konce března jich u nás vznikly přibližně čtyři tisíce,“ dodává.
Průměrný nákup meziročně zdražil
Shoptet upřesňuje, že stejně jako se zvýšil souhrnný obrat českých e-shopů, stoupla i cena průměrného nákupu na nich. Ta podle analýzy vzrostla z 1 800 korun v loňském prvním čtvrtletí na letošních 2 160 korun.
Důvodem je podle Shoptetu zejména opadnutí loňské nejistoty, kvůli které lidé méně utráceli. Mezi nejprodávanější kategorie zboží začátkem letošního roku patřily potřeby pro zahradu a domácnost, kosmetika, drogerie či ochranné pomůcky.
K dlouhodobě nejprodávanějším kategoriím zboží v e-shopech nicméně podle společnosti patří elektronika a domácí potřeby, stoupá ale také podíl potravin. S rostoucí oblibou online nákupů se rovněž vyvíjejí i trendy v platebních metodách.
„Češi stále častěji platí online kartou, tento způsob využívá už 36 % lidí. Naproti tomu klesá dříve oblíbená dobírka, její podíl aktuálně činí zhruba 28 %,“ uzavírá Huba.
Zdroj: Shoptet