Společnost Seyfor zveřejnila výsledky průzkumu mezi zaměstnanci, kteří aktivně využívají k práci informační technologie. Podle něj se vloni každý druhý setkal v práci s nějakou formou bezpečnostní hrozby.
Celkem 58 % dotazovaných uvedlo, že se jednalo o napadení škodlivým softwarem (malware) v důsledku phishingu. Ve 26 % šlo o připojení zavirovaného zařízení, 25 % případů se jednalo o cílený hackerský útok.
Uvedené typy útoků podle Seyforu představují nebezpečí jak pro data zaměstnavatele, tak pro soukromé informace zaměstnanců. V současnosti práci z domova využívá v Česku téměř každý třetí zaměstnanec. Zaměstnanci zároveň využívají připojení mimo firemní síť také na služebních cestách.
„Dnes už je běžnou praxí, že pokud není používání firemních zařízení pro soukromé účely přímo povoleno, bývá v organizacích často tolerováno,“ říká odborník na bezpečnost ze společnosti Seyfor Milan Ryšavý.
Každý čtvrtý zaměstnanec způsobil bezpečnostní incident
Zaměstnanci podle Ryšavého mohou firemní zařízení použít například pro přístup k soukromému e-mailu, zpracování soukromých dokumentů či pro přístup k sociálním sítím.
„Je nutné řešit zabezpečení přímo na úrovni koncových zařízení, aby byla zajištěna adekvátní úroveň ochrany i mimo podnikovou síť (např. při práci z domova a na cestách),“ dodává Ryšavý.
Z průzkumu také vyplynulo, že čtvrtina respondentů už někdy v zaměstnání způsobila IT bezpečnostní incident. Nejčastěji se jedná o otevření podezřelé přílohy, přičemž tomuto triku může propadnout i zkušený uživatel.
„Je zřejmé, že nestačí použít pouze bezpečnostní technologie, ale je nutné zaměřit se i na vzdělávání uživatelů, aby věděli, co je bezpečné chování v kyberprostoru,“ uzavírá Ryšavý.
Zdroj: Seyfor