Ve čtvrtině firem z celkového počtu 4 000 dotázaných je zaměstnancům umožněno používat při práci jejich zařízení. Celkem 76 % vedoucích oddělení zabezpečení a IT je přesvědčeno, že vliv uživatelů na rozhodování o nákupu zařízení a aplikací v podniku vzrůstá.
IT oddělení mají sice stále hlavní slovo při nákupu běžných počítačů, i když uživatelé přispívají k rozhodování o nákupu dokonce i stolních a přenosných počítačů, a to v 35 %, respektive v 47 % firem, ale u spotřebitelských technologií je znát vývoj směrem k zaměstnancům. Více jak 60 % respondentů uvádí, že uživatelé mají určitý vliv na to, které typy smartphonů se nakupují a z toho 20 % nechává rozhodovat uživatele. Podílet se na rozhodování nebo zcela rozhodovat o nákupu netbooků umožňuje 52 % firem a rovná polovina uživatele zahrnuje do rozhodování o nákupu tabletů.
Vlastní zařízení zvyšují produktivitu zaměstnanců
Celých 63 % dotázaných se domnívá, že využívání zařízení a prostředků, jako jsou netbooky, tablety, smartphony a sociální sítě, zvyšuje produktivitu zaměstnanců, ovšem řada firem není na tento trend plně připravena z bezpečnostního hlediska. Pouhých 11 % je přesvědčeno, že uplatňují odpovídající úroveň zabezpečení, která je přizpůsobena vzrůstajícímu přístupu ke spotřebitelským zařízením a aplikacím.
Pouze 22 % firem zapojených do průzkumu důkladně propočítává rizika spojená se spotřebitelskými technologiemi a aplikacemi před tím, než je uživatelé začnou používat pro pracovní účely. Jenv38 % respondentů pak vyhodnocuje rizika v některých případech, jejich strategie však má mezery, a celých 40 % účastníků průzkumu rizika neanalyzuje vůbec.
Přes 80 % firem dnes v nějaké podobě dovoluje zaměstnancům přístup k webům sociálních sítí a 62 % z nich již sociální sítě využívá jako prostředek externí komunikace se zákazníky a partnery.
Bezpečnost nadevše
Ovšem umožnění zaměstnancům využívání jejich vlastních zařízení přináší bezpečnostní rizika. Ve většině společností se sice uplatňují zásady zakazující nebo omezující připojování soukromých zařízení do firemní sítě, ale téměř 60 % respondentů přiznalo, že k neoprávněným připojením do firemní sítě přesto stále dochází a 23 % z největších organizací zapojených do průzkumu dokonce zaznamenalo vážný únik či incident právě z tohoto důvodu.
RSA proto nejen prodejcům a dodavatelům bezpečnostních technologií i jejich zákazníkům radí: Změňte svůj přístup a namísto řízení a kontroly zajišťujte spíše dohled a podporu procesů novým zařízením ve firmě. Průměrní uživatelé jsou dnes při práci s technologiemi velmi zdatní. Naučte se chápat vzdělávání uživatelů jako vzájemnou komunikaci a využijte jejich znalosti ve prospěch firmy.
IT podle volby uživatelů přináší zcela nový typ rizik. Mají-li bezpečnostní technici udržovat riziko na přijatelné úrovni, musejí hrozící rizika znát a rozumět jim. Mějte vždy přehled o trendech v zařízeních a aplikacích pro koncové uživatele i o technologiích. Soustřeďte se na budoucí vývoj a buďte připraveni a komunikujte s dodavateli pro získání informací o připravovaných novinkách.
Zdroj: RSA