Rozhovor: Tech City je Sillicon valley Evropy, říká Zuzana Nagyová

Zvažujete růst nebo start mezinárodního byznysu? Ředitelka obchodního oddělení Britského velvyslanectví v Praze představuje projekt světového technologického centra v Londýně pro rychle se rozvíjející firmy v oblasti ICT.

Rozhovor: Tech City je Sillicon valley Evropy, říká Zuzana NagyováTech City je budován v rámci rozvoje východního Londýna a je spojený s přeměnou oblasti Shoreditch v nejdynamičtější technologický region v Evropě. Ne nadarmo se tak často hovoří po vzoru kalifornského Silicon Valley o tzv. Silicon Roundabout (silikonový kruhový objezd, pozn. red.).

ChannelWorld: Jak vůbec nápad s Tech City v Londýně vznikl?

Zuzana Nagyová: Před třemi lety s nápadem přišlo několik hi-tech firem, na které se nabalovaly další a další. Z původních patnáctí společností se Tech City postupně rozrostlo až na dnešních 600 firem a předpokládá se další růst a podpora ze strany britské vlády.

Když mluvíte o podpoře britské vlády, v čem konkrétně spočívá a ke komu je směřována?

Tech City sice nemá od státu garantované žádné speciální daňové úlevy, ale na zapojené firmy se vztahují obecné britské výhodné finanční podmínky, a to například 10% daň z kapitálových výnosů na prvních 10 miliónů liber, které podnikatel vydělá. Pro cizince ze třetích států, tedy států mimo EU, je pak například připraven speciální zjednodušený systém podnikatelských víz. Tím se britská vláda snaží vstříc těm nejtalentovanější z celého světa, kteří do Tech City směřují. V neposlední řadě se státní podpora Tech City projevuje v náklonnosti samotné 10 Downing street, kam jsou představitelé Tech City zváni, nebo v podpoře v rámci britského Parlamentu, pořádání kulatých stolů, apod.

Jaká podporu a zázemí mohou start-upy a jiné firmy využít přímo v Tech City?

O firmy a start-upy se stará přímo Tech City Investment Organization, což je tým profesionálů, kteří poskytují poradenství, organizují různé semináře a pomáhají nově příchozím do Tech City se rychle zorientovat a navázat kontakty. Další zárukou kvalitního zázemí je přítomnost velkých nadnárodních firem, jako jsou například Google, Cisco, Facebook, Vodafone a Intel, které k sobě přitahují další obchodní příležitosti.

Tech City je součástí velkého urbanistického i technologického projektu obnovy východního Londýna. Jaké výhody to přináší start-upům nebo investorům?

Tech City má unikátní pozici v sousedství samotného City (finanční centrum Londýna), je velmi snadno dostupné a v jeho blízkosti se nacházejí prestižní univerzity a akademická výzkumná centra, což má potenciál kvalitního výzkumu a přístupu k talentovaným studentům.

Jakou zprávu máte pro české firmy či podnikatele, kteří přemýšlí, jestli pro koncept Tech City má smysl?

Tech City je mladý, dynamický, rychle se rozvíjející prostor pro kreativní, talentované a nadšené investory, start-upy i zavedené firmy různých velikostí a zaměření, které chtějí rozvíjet svůj byznys v přátelském a podnětném prostředí. České firmy se o konceptu mohou dozvědět více na bezplatném semináři za účasti Chris Moore z Tech City Investment Organization, který proběhne 10. 10. 2012 na Britském velvyslanectví v Praze. Zájemci se mohou registrovat na jana.urbankova@fco.gov.uk do 30. 9. 2012.
Úvodní foto: Tech City

Komentáře