Hlavní navigace

Rozhovor: Data musí být zabezpečená a dostupná

21. 11. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor:
S Patrickem Müllerem, consumer sales managerem ve společnosti Symantec, jsme se bavili na téma aktuálních bezpečnostních hrozeb a prodejních příležitostí, které představují.

Jan Mazal: Co považujete za největší aktuální bezpečnostní hrozby?

Patrick Müller: Hrozbou jsou jednak zločinci, kteří píší škodlivé kódy, druhou skupinou jsou samotní lidé. Malware je dneska vyvíjen, aby vydělával peníze, proto se hackeři snaží získat informace, aby je mohli zpeněžit. Firmy znají cenu svých dat, ale koncoví uživatelé, kteří nakupují na internetu nebo využívají on-line bankovnictví, si jejich hodnotu stále plně neuvědomují.

Jak mohou prodejci využít aktuální hrozby a ochranu před nimi jako prodejní argumenty?

Typickou hrozbou jsou zkrácené odkazy, které přesměrují uživatele na podvodný web, aby od něj získaly osobní a platební informace. Od loňského roku jsou kyberzločinci také aktivní ve vývoji falešných antivirů, které nabízejí uživatelům za poplatek odstranění neexistujícího viru. Relativně novou a velmi aktuální hrozbou jsou nyní e-shopy napodobující originální top značky, které nabízejí výrazné slevy, ale pak zašlou falzifikát. Tuto oblast Norton chrání antiphishingovou technologií. Symantec provozuje tzv. crawler, který prochází weby a provádí jejich bezpečnostní audit. Služba Norton SafeWeb pak přímo v prohlížeči uživatele označuje důvěryhodnost výsledků vyhledávání nebo blokuje načtení nakažené stránky

Patrick Müller, consumer sales manager ve společnosti SymantecMáte tedy pro partnery a jejich zákazníky konkrétní doporučení? Jak mohou poradit klientům, jejichž web je označen za nebezpečný?

Hackeři využívají slabých míst v serverech, aby do nich vložili škodlivý kód. Provozovatelům webů se tak může stát, že jejich web šíří nákazy, aniž by o tom věděli. Pokud tuto nákazu na jejich webu SafeNet odhalí, mohou sami kontaktovat naše odborníky, kteří jim poradí, jak ji odstranit. Častým terčem útoků jsou i sociální sítě, jimiž se šíří nakažené odkazy pod jménem vašich známých. Proto máme aplikaci, která skenuje webovou stránku Facebooku.

Pokud se podíváme blíže na produkty Norton – v čem se liší jejich jednotlivé verze?

Základní počítačovou ochranu zajišťuje Norton Antivirus. Rozsah ochrany se sice na jednu stranu vyvíjí a lidé jsou vzdělanější v oblasti možných nákaz, na druhou stranu i kyberzločinci hledají nové cesty útoků. Proto jsme v roce 1999 přišli s komplexním řešením Internet Security, které chrání před útoky z internetu. Poté jsme představili Norton 360, který je na navržený ještě blíže podle potřeb uživatele, a zahrnuje tak nástroje pro zálohování na jiná média i do cloudu. Razíme přístup, že data musí být zabezpečená a dostupná.

Jaké inovace nabídne Norton Internet Security 2012 (NIS)?

Opět jsme produkt zrychlili. Docílili jsme stavu, kdy uživatelé ani nevědí, že jim NIS běží na pozadí. Hlavním tahákem nové verze je cloudová služba Norton Management, která umožňuje vzdáleně přes prohlížeč sledovat stav, instalovat nové edice či prodlužovat licence na dalších, např. v rodině zapojených PC s NIS 2012. V příštím roce plánujeme podporovat i další platformy jako Android či Apple. Funkcionalitu pro bezpečné ukládání osobních údajů IdentitySafe, která automaticky doplňuje data do formulářů, aby je nebylo možné zcizit, jsme nově přesunuli do cloudu. Přes AES šifrovaný přenos se uživatel nyní ke svým přihlašovacím údajům dostane odkudkoliv.

Norton prodáte již také elektronicky

Norton lze od letošního roku prodávat také ve formě elektronické licence, jak ji může reseller koupit a pak prodat zákazníkovi?

Symantec byl historicky velmi silný v retailu, kde si zákazníci chtějí produkt osahat a odnést si krabici. Navíc je žlutá barva na regálech vidět. Starší generace mají stále své nákupní zvyky – chtějí mít fyzický produkt. Pro mladší už to tolik neplatí, naopak si hledají na internetu nejlepší cenu. Češi jsou v on-line nakupování ve východní Evropě nejpokročilejší, když kupují software, nepotřebují k němu za každou cenu médium. Proto jsme zde spustili pilotní projekt prodeje elektronických licencí. Na druhou stranu CD obsahuje také bootovací nástroje, kterými lze opravit i silně zavirovaný systém, který dříve nebyl chráněný Nortonem.

Konkurence elektronické licence nabízí již delší dobu, proč jste čekali až doteď?

S návrhem jsem přišel poměrně dávno, ale vzhledem k velikosti naší firmy trvalo déle, než byl procesně nastaven a schválen. U Symanteku se nejedná o novinku, Endpoint Protection (SEP) do firem prodáváme jenom elektronicky, s Nortonem jsme ale vyčkávali. Konkurence ukázala, že je o tento typ licencí skutečně zájem, což byl také jeden s argumentů, proč je nabídnout i z naší strany.

Patrick Müller, consumer sales manager ve společnosti SymantecMohou el. licence prodejci nakoupit u všech vašich distributorů?

První kontrakt jsme uzavřeli s SWS, aktuálně jsme podepsali dohodu také s eD system Czech a očekáváme, že začátkem příštího roku by kruh našich autorizovaných distributorů mohlo uzavřít AT Computers. Klíče partneři po objednání obdrží e-mailem, nemusí platit za dopravu ani je držet skladem.

Pokud bude partner připravit nabídku pro firmy, od kolika uživatelů může nabídnout multilicence?

Nabízíme licence pro 1, 3 a 5 uživatelů, které lze mezi sebou kombinovat. Od pěti uživatelů už nabízíme licenční program pro SEP, kdy s každou další licencí cena za kus klesá. Běžně si však malé firmy do cca deseti počítačů kupují Norton, protože zcela pokrývá jejich potřeby. Jednu licenci na verzi 360 lze navíc nainstalovat na tři počítače. Pokud již firma potřebuje chránit poštovní server, je pro ni určeno End Point Protection. Co se ceny týče, nechceme být nejlevnější, jsme prémiová značka. Věříme, že za stejnou cenu dokážeme nabídnout více funkcí než nejbližší konkurence.

Bundly a argumenty na závěr

Nabízíte produkty v bundlech? Jaké možnosti partneři mají?

Bundly se nám osvědčily, protože si uvědomujeme, že prodávat bezpečnostní software je obtížné. Především v dnešní době, kdy si mohou pořídit freeware řešení. Navíc v období krize i po ní lidé více hledí na každou korunu, kterou utratí. Proto jsme nedávno začali nabízet bundle Norton 360 a Mobile Security. Android platforma už je velmi rozšířená, lidé mají v telefonech e-maily a další informace, které je potřeba chránit.

Jakého argumentu se mohou partneři obecně držet při nabídce bezpečnostního softwaru?

ICTS24

Stále existuje velká skupina lidí, kteří musí žádat o pomoc odborníka, když mají problém s počítačem. Pokud má uživatel s PC nějaké komplikace, musí jít za prodejcem, specialistou nebo čekat, až si na něj udělá čas známý, který se v IT vyzná. Mít software, který se stará o vyladění PC a udržování jeho dobrého stavu je jasnou výhodou.


Patrick Müller pracuje ve společnosti Symantec osm let. Prvním rokem působil v německé centrále v Mnichově, a následně se přestěhoval do České republiky, aby vedl prodej produktů Norton v ČR a SR.

Čtěte dále

PoE extender od Zyxel Networks pomáhá překonat problémy s nasazením sítí na velké vzdálenosti
PoE extender od Zyxel Networks pomáhá překonat problémy s nasazením sítí na velké vzdálenosti
Arrow Electronics jako první získal cloudový kompetenční certifikát od Broadcomu
Arrow Electronics jako první získal cloudový kompetenční certifikát od Broadcomu
IDC: Trh zařízení pro chytrou domácnost ožívá, ale velmi pomalu
IDC: Trh zařízení pro chytrou domácnost ožívá, ale velmi pomalu
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Anketa ChannelWorldu o monitorech: Odpovídá Petr Zajíček (Dell)
Anketa ChannelWorldu o monitorech: Odpovídá Petr Zajíček (Dell)
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group