Rozhovor: Budoucnost D-Linku podle Kevina Wena

Vzácnou návštěvu přivítalo v říjnu zastoupení společnosti D-Link pro ČR a SR. Jednu ze zastávek svého evropského „turné“ zde udělal Kevin Wen, prezident společnosti pro Evropu. ChannelWorld byl u toho.

Rozhovor: Budoucnost D-Linku podle Kevina WenaTomáš Punar: Pracujete v D-Linku již od roku 1997 a v současnosti zastáváte pozici prezidenta společnosti pro Evropu. Máte tedy jistě skvělý přehled o jednotlivých zemích, kde D-Link působí. Můžete jmenovat specifika, které vidíte na českém a slovenském trhu, případně na trhu střední Evropy?

Kevin Wen: V České republice a na Slovensku dochází k velmi rychlé adaptaci na nové technologie, a to zejména v segmentu telco zákazníků. Rychlost rozvoje IP TV, VoIP nebo připojení domácností přes optický kabel je nadprůměrná i ve srovnání se západní Evropou. Těší nás také výsledky našeho lokálního zastoupení, i přes ekonomické problémy posledních dvanácti měsíců jsme na obou tuzemských trzích rostli z hlediska obratu v první polovině roku o 39 % v meziročním srovnání.

Jaké byly výsledky v ostatních zemích?

V některých zemích nebyly výsledky tak skvělé. Například v Polsku jsme zaznamenali pokles obratu ve srovnání s předchozím rokem. Potíže vnímáme i ve Španělsku, v Maďarsku a také v Irsku. Na západních trzích jako je Německo, Francie nebo UK jsme rostli. V prvních devíti měsících tohoto roku zaznamenal D-Link v Evropě nárůst obratu o 21 %, což považujeme za výborný výsledek, protože podle IDC a Gartnera celkový evropský trh v oblasti sítí klesal. Z tohoto pohledu je pak výkon tuzemského zastoupení pod vedením Aleše Pícla zcela mimořádný.

Velké oznámení přišlo z D-Linku už po vyhodnocení obchodních výsledků loňského roku. Stali jste se společností s ročním obratem přes jednu miliardu dolarů. Jaký podíl má na tomto výsledku Evropa?

Je to tak. Dosáhli jsme obratu 1,2 miliardy amerických dolarů a podíl evropských trhů na tomto výsledku byl 26 %. Letos očekáváme zvýšení tohoto podílu na 29-30 %.

Budoucnost? Storage a IP kamery

Zkušenosti říkají, že cesta velkých společností k dosažení druhé miliardy obratu je nesmírně složitá a vyžaduje řadu inovací. Na poslední tiskové konferenci D-Linku se hodně hovořilo o IP dohledu. Jde o segment, který chcete rozvíjet globálně?

Je to přesně tak, jak říkáte. V příštím roce se velmi intenzivně zaměříme na rozvoj dvou inovativních oblastí – úložných zařízení a IP dohledu (IP surveillance – pozn. redakce). Jde o segmenty, kde vidíme obrovskou příležitost pro resellery a jejich služby. Podle našich statistik je 90 % současných kamer založeno na technologii CCTV (Closed-circuit television – pozn. redakce), která má v praxi řadu nevýhod počínaje nedostatečným rozlišením a Kewin Wen, prezident společnosti D-Link pro Evropu, seznámil čtenáře ChannelWorldu s plány výrobce v příštím roce.konče funkčním omezením. IP kamery začínají na rozlišení 1 megapixel a brzy nabídneme modely s rozlišením 2 až 3 megapixely. Další výhodou IP kamer je právě jejich kombinace s úložnými zařízeními, které umožňují mnohem efektivnější ukládání nahrávek a další práci s nimi. V prvním čtvrtletí roku 2010 od nás tedy můžete očekávat kompletní řadu IP kamer pro venkovní použití, kampusy, sklady, veřejnou dopravu i malé kanceláře. Půjde celkem o 15 různých modelů a staneme se tak největším hráčem na tomto trhu.

V oblasti úložných zařízení od nás rovněž očekávejte kompletní řadu zařízení od high end úložišť pro severy až po střední a malá řešení. K některým z nich bude k dispozici rovněž předinstalovaný software „Backup and Recovery“ pro snadné zálohování, který bude výrazně levnější než současná řešení pro malé a střední podniky. Předpokládám, že hardware nabídneme až o 25 - 30 % levněji ve srovnání s IBM nebo EMC a při započítání softwarového řešení bude výsledná cena ještě nižší.

Jak chcete podpořit partnery v rozvoji segmentu IP dohledu?

Kromě kompletní řady modelů IP kamer nabídneme resellerům také platformu pro jejich snadnou správu. Nebudou tak nabízet pouze produkt, ale celou službu, a jak víte, na službách v oblasti bezpečnosti lze dosáhnout skvělých marží. Pro naše partnery připravíme vzdělávací programy a budeme je certifikovat. Podrobnosti ke školením oznámíme v prvním čtvrtletí 2010. Očekáváme, že kromě současných partnerů z oblasti IT projeví zájem i část resellerů, kteří v současnosti nabízejí CCTV řešení, protože podle našich analýz tento typ kamer do pěti let zcela nahradí právě zařízení na bázi IP.

Kde vidíte příležitosti pro nasazení IP kamer?

V České republice a na Slovensku působí řada obchodních sítí, které mohou využít jednotný IP dohled pro své pobočky, obchody či sklady. Další příležitosti vidím ve veřejné sféře. Roste zájem o dohled ve vzdělávacích zařízeních. Sám nyní bydlím v Londýně a vybavenost veřejné dopravy i veřejného prostoru kamerami zde v posledních letech nabyla obrovských rozměrů. Trh s IP kamerami přitom dosud neměl jasného lídra, nabízíme partnerům příležitost připojit se k D-Linku.

Partnerský program se změní

D-Link v posledních letech na svých produktech intenzivně využívá označení „green IT“. Mnozí přitom pojem „zelené IT“ považují spíše za marketingový nástroj. Jak ho tedy mohou využít reselleři při prodeji?IP kamera DCS-2121 nabízí přenos obrazu ve velkém rozlišení přes internet do jakéhokoli počítače s webovým prohlížečem nebo do 3G mobilního zařízení.

Zelené IT není jen marketingová značka. V posledních letech se jim intenzivně zabývá Evropská unie a připravuje pro tuto oblast řadu limitů a regulací. My jsme úsporné technologie zavedli před dvěma lety do našich routerů a postupně k nim přidáváme i ostatní zařízení. Do roku 2012 bude 80 % našich produktů „zelených“. Ekologická ohleduplnost a úspory za energii jsou dva základní argumenty pro zákazníka. Partnerům na partnerském portálu jako prodejní podporu nabízíme materiály, které srovnávají energetickou náročnost našich produktů s konkurencí.

Rád bych zmínil ještě jedno, nejen D-Linkem využívané označení, a to 802.11n Draft, respektive Draft 2.0. V září tohoto roku byl návrh standardu pro Wi-fi sítě 802.11n schválen. Produkty podporující návrh tohoto standardu právě s označením Draft jsou však již na trhu více než rok. Co se tedy po schválení standardu mění pro resellery?

Na standardu 802.11n se pracovalo již od roku 2002. Harmonizace pro Wi-fi sítě s rychlostí až 600Mbit/s tedy trvala poměrně dlouho a výrobci proto využili možnosti nabídnout produkty, které podporují draft tohoto standardu, a tím i vyšší přenosové rychlosti, než známe u předchozího standardu 802.11g. Po schválení standardu se v případě již prodaných produktů pro zákazníky ani resellery nic nemění, budou dále fungovat a plně podporují nový standard. Nové produkty samozřejmě přinesou další obchodní příležitosti, kromě inovovaného loga bez označení Draft 2.0 totiž v roce 2010 nabídneme modely podporující rychlosti 450Mbit/s i oněch 600Mbit/s. V případě Draftu 2.0 to bylo „pouze“ 300Mbit/s. Schválení standardu znamená také významnou příležitost pro dodávky do firemního segmentu, který adaptuje nové technologie až poté, kdy se stanou standardem. V České republice stále prodáváme více zařízení pracujících na standardu 802.11g než n, to se v příštích třech až šesti měsících změní.

Plánujete nějaké změny v podpoře partnerů a partnerském programu?

Z hlediska marketingové podpory půjde v České republice zejména o prezentaci problematiky IP dohledu. Na partnerském portálu představíme také několik nových nástrojů například pro objednávky demo produktů nebo produktů pro osobní použití. Rozšíříme rovněž nabídku našich on-line školení. V roce 2010 lze očekávat i změny v samotném partnerském programu, budeme rozdělovat partnery podle úrovně jejich spolupráce s námi na Gold partnery, Silver partnery a Partnery.


Kewin Wen, prezident společnosti D-Link pro Evropu

 

 

Kevin Wen

Kevin se připojil k D-linku v roce 1997 jako generální manažer pro oblast Jižního Pacifiku. Pod jeho vedením se D-Link v tomto regionu zařadil mezi první tři výrobce na trhu sítí. V roce 2003 se přesunul do Londýna, aby převzal odpovědnost za D-Link Europe. Je držitelem inženýrského titulu v oblasti počítačů a komunikace, který získal na Chin Hua University na Tchaj-wanu. Na pustý ostrov by si s sebou vzal pitnou vodu, telefon a golfové hole.Komentáře