Rozhovor: BenQ Joybooky končí, přichází nScreen

Výroba v Brně, nové produkty, podpora partnerů. Tato i další témata jsem probral na setkání výrobců a distributorů Distree XXL s Mikem Borzem, výkonným ředitelem BenQ pro střední a východní Evropu.

Rozhovor: BenQ Joybooky končí, přichází nScreenTomáš Punar: Když se ohlédnete za loňským rokem, ve kterých produktových skupinách se BenQ na tuzemských trzích dařilo?
Mike Borze:  BenQ bylo tradičně silné v LCD monitorech a projektorech. Dále nabízíme CD a DVD média, což byl z pohledu loňského roku byznys, který zůstal na úrovni roku předchozího. Zvažujeme nyní, že dovoz CD do Evropy zastavíme úplně, je totiž zbytečně nákladný a svou roli rozšíření značky BenQ na trhu již splnil. Naopak posílí výroba klávesnic a myší. Plánujeme jí dokonce převést na váš trh.

Zapojit, zapnout, být online - tři jednoduché kroky pro použití nScrenn představené na tiskové konferenci v TaipeiBudete příslušenství BenQ vyrábět v Česku?
Ano, výrobu klávesnic a myší přenášíme z Číny do Brna. Znamená to, že na vašem trhu tento segment poroste, protože zde bude skvělá dostupnost. Bezdrátové myši a klávesnice navíc nabízejí příležitost ke slušným maržím a neměly by chybět v nabídce resellerů, kteří chtějí zvyšovat svůj zisk.

Proč jste se rozhodli přenést levnou produkci z Číny právě do Česka?
V Brně již máme OEM výrobu pro naše partnery. Rozdíl v nákladech po přenesení výroby navíc nebude tak velký. Většinu práce dělají stroje a odpadnou vysoké náklady na logistiku z Asie a lokalizaci produktů. Výroba v Brně pod značkou BenQ začne během několika týdnů.

Jak se dařilo vaší značce notebooků?
V loňském roce jsme uvedli na trh vlastní notebooky pod značkou Joybook. Nepodařilo se nám ale dosáhnout významného tržního podílu, takže jsme se letos rozhodli s novou řadou na český a slovenský trh nevstupovat. V Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Pobaltských státech na Maltě a Kypru můžeme prodávat modely s mezinárodní klávesnicí, na vaše trhy bychom je ale museli lokalizovat a to nás prozatím odradilo.Tradiční produktovou oblastí BenQ jsou projektory. Model  MP771 vyniká možností nasvítit velkou plochu z malé vzdálenosti

Chystáte v oblasti PC nějakou náhradu?
Ano, již brzy přijdeme i na vaše trhy s novinkou nScreen, neboli inteligentní obrazovkou. Jedná se o all-in-one desktopové PC, které má klávesnici s velkými písmeny, myš, monitor, harddisk a nainstalováno vše potřebné pro volání přes internet, jako kameru, mikrofon a internetové připojení. Na vašich trzích bude nScreen k dostání v průběhu druhého kvartálu.

Pro jakou cílovou skupinu je produkt určen a za kolik se bude prodávat?
Chceme nabídnout nScreen skupině lidí přes 50 let, která nemá příliš mnoho zkušeností s prací na počítači a internetem. Tito lidé chtějí počítač pouze zapojit a jednoduše si zavolat svým vnoučatům. Ceny zatím nebyly stanoveny. Prozradit ale můžeme, že budou PC nScreen dodávány ve dvou velikostech obrazovky 18,5 a 21,5 palců.

Jaké jsou další plány v produktové oblasti?
V druhé polovině tohoto roku chceme uvést na trh Monitor TV. Produkt bude mít displej monitoru s vysokým rozlišením o velikosti 21,5 palce a zabudovaný DVB-T tuner.

Připravujeme rovněž MID (mobile internet device - pozn. redakce), která nabídne přístup k internetu a telefon v jenom zařízení. Produkt bude mít rovněž funkci GPS. Je to něco jako netbook do kapsy, obrazovka bude mít 7 palců. Koncovou cenu jsme zatím stanovili na 499 euro. Tento produkt bude zajímavý zejména pro mobilní operátory a jejich prodejce.

Jak pro BenQ dopadl loňský rok z hlediska obratu a jaké jsou výhledy pro tento rok?
První polovina roku byla velmi úspěšná, v druhé polovině jsme však, podobně jako ostatní hráči na IT trhu, zaznamenali určitý propad. Tradičním segmentem BenQ jsou LCD monitory. Na obrázku aktuální novinka G2220HDVýsledek za celý rok tak zůstal víceméně stejný jako v roce 2007. V předchozích letech jsme rostli 20-30 %, takže samozřejmě nejsme spokojeni. Na druhou stranu mnozí konkurenti zaznamenali pokles a z tohoto pohledu nás těší udržení našich pozic. Opatření pro tento rok jsme již zavedli.

Dotknou se některá také vašich partnerů?
Pouze nepřímo. Například mediální plánování děláme pouze na čtvrtletí dopředu. Investujeme pouze tam, kde je zaručen návrat ve stejném měsíci nebo alespoň ve stejném čtvrtletí. Partneři tak mohou očekávat větší marketingovou podporu krátkodobých speciálních nabídek. Resellerům bych určitě doporučil držet se silných značek a nabízet v každém produktovém segmentu pouze 2 až 3 z nich.

Má BenQ v Česku partnerský program?
Ano, máme program, který umožňuje sběr bodů za nákupy a výběr odměn v podobě produktů. Vaši čtenáři se mohou registrovat přímo na našich lokalizovaných stránkách.

Kde mohou reselleři nakoupit vaše produkty?
Naši autorizovaní distributoři jsou v Česku 100Mega Distribution, ABC Data, AT Computers, eD system Czech a SWS. Na Slovensku se obracejte na Agem Computers SK nebo eD system Slovakia.Komentáře