Reportáž z nového skladu Tech Data Distribution

Nové logistické centrum Tech Data pro střední Evropu bylo zprovozněno během letošního léta v Boru u Tachova. Přinášíme vám exkluzivní reportáž přímo z místa.

Reportáž z nového skladu Tech Data DistributionPředstavení nového skladu proběhlo za účasti obchodních partnerů, zástupců výrobců a novinářů, ústy Ladislava Kocoura, obchodního ředitele Tech Data Distribution a Petra Jahody, manažera logistického centra. Tech Data je firma s mezinárodní působností a centrálou v Americe. V Evropě má celkově deset hlavních skladů, logistické centrum v Boru u Tachova je přitom největší. Obsluhuje Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko a distributor ho využívá také k vnitřní logistice.

Aktuálně tvoří logistické centrum tři budovy. Největší Bor 1 (36 000 m2) slouží k dodávkám do uvedených zemí. Bor 2 (11 000m2) je k dispozici pro interní logistiku mezi dalšími národními sklady i pro přímé dodávky do obsluhovaných zemí. Součást centra je také sklad o velikosti 1 250 m2, který je umístěn v Německém Waidhausu a slouží k uskladnění vratek z Německa.

Jaké jsou podle zástupců společnosti největší výhody nového skladu? „Jde o logistické technologie, výhodnou polohu u dálnice D5, možnost rozšíření, rychlé vyřízení objednávek a úspory docílené díky koncentraci velkého objemu zboží do jednoho centra,“ shrnul v úvodní přednášce Petr Jahoda. Pro řízení skladu a objednávek se využívá systém SAP, který je částečně vyvíjený programátorským týmem distributora. Vyzdvižen byl také automatický dopravník z dílny Siemens/Dematic a pokrytí prostoru bezdrátovou sítí. Z hlediska rychlosti uvádí Tech Data interní vyřízení objednávky i do jedné hodiny.


Logistické centrum Tech Data Distribution v číslech

- aktuální skladová plocha 48 250 m2
- více než 100 tis. dodacích listů měsíčně (říjen 2009)
- více než 300 tis. kusů přepravních jednotek (balík nebo paleta, říjen 2009)
- aktuální počet pracovníků 150 (vč. brigádníků)
- objem skladových zásob 4-5 miliard korun (k 18.11.2009)
- měsíčně vyskladněných kamionů 1 400 (říjen 2009)
- obrat  60-65 miliard ročně (přímé dodávky + interní logistika)

Zdroj: Tech Data Distribution


 

Nabídka logistického centra

Logistické centrum v Boru u Tachova využívá Tech Data Distribution jako evropský centrální skald pro klíčové produkty, mezi které patří například spotřební materiál HP, produkty Intelu, Xeroxu nebo WD. Azlan, divize Tech Daty zaměřená na přidanou hodnotu, zde má vůbec největší český sklad Cisco produktů a plánuje ho rozšířit i o další značky. Výhodou pro české a slovenské resellery by tak měla být především větší dostupnost zmíněných produktů a rychlost dodávek – z centrálního skladu je totiž zboží doručováno přímo (bez přeskladnění) po celém území obou zemí do 24 hodin.

Prostřednictvím skladovacích technologií nabízí Tech Data zákazníkům také řadu nadstandardních služeb. Uvádí mezi nimi například skenování sériových čísel. Nicméně jako prodejci oceníte zejména možnosti přepravních služeb, které zahrnují expresní dodání, messenger, nebo dodání zboží v sobotu. Mezi využívané služby patří také tzv. „Private Label“, která umožňuje označení dokumentů k dodávce logem třetí strany. Sklad Tech Daty tak můžete v podstatě outsourcovat pro vlastní potřeby, aniž by to váš klient poznal. K dalším službám patří také úpravy výrobků jako spojování, polepování a přebalování nebo konsolidace zásilek.

Další plány

Mezi dalšími plány rozvoje logistického centra uvedli zástupci společnosti rozšíření projektu VBU (Vertical Business Unit), což je součást logistického centra, která slouží právě jako již zmíněný centrální sklad. Mělo by se v něm objevit ještě více produktů dostupných pro přímé zásobování ČR a SR. Pokračovat bude také integrace českého skladu. V této oblasti právě probíhá sloučení příjmů a zpětné logistiky. Dále je zahájen proces harmonizace, který zahrnuje například reklamační procesy a v prvním pololetí roku 2010 má dojít k integraci skladových zásob, sloučení expedice a dalšími rozšíření portfolia.

„Již teď prochází skladem pětina objemu všeho zboží Tech Data v Evropě. Chtěli bychom dále posílit jeho roli nejen v regionu střední Evropy, ale výhledově také na dalších trzích. Do budoucna bychom mohli mít v Boru centralizovaných až 16 zemí. Nepochybně chceme také rozšířit logistickou působnost Azlanu do západní Evropy, třeba do Francie a Švýcarska,“ uvedl k budoucímu rozvoji Ladislav Kocour.

Zatím vám nabízíme pohled do útrob skladu prostřednictvím krátké fotoreportáže.

Ladislav kocour, obchodní ředitel společnosti Tech Data Distribution a

Ladislav Kocour, obchodní ředitel společnosti Tech Data Distribution a „jeho“ nový sklad v Boru u Tachova.

Připravno k expedici. Měsíčně odjíždí z Boru u Tachova více než 300 tisíc přepravních jednotek (říjen 2009)

Připravno k expedici. Měsíčně odjíždí z Boru u Tachova více než 300 tisíc přepravních jednotek (říjen 2009).

Před odjezdem je ale třeba každou zásilku pečlivě zkontrlovovat. „Několikrát,“ říká Petr Jahoda, manažer skladu.

Před odjezdem je ale třeba každou zásilku pečlivě zkontrlovovat. „Několikrát,“ říká Petr Jahoda, manažer skladu.

Automatický dopravník z dílny Siemensu (vpravo) ještě zdaleka není plně vytížen.

Automatický dopravník z dílny Siemensu (vpravo) ještě zdaleka není plně vytížen.

Skaldové zásoby se pohybují na hodnotě 4-5 miliard korun.

Skladové zásoby se pohybují na hodnotě 4-5 miliard korun. Bohužel je všechno zabalené.Komentáře