Reportáž z IT infrastructure & security conference

Společnost DNS, největší distributor s přidanou hodnotou v ČR, uspořádala v září tradiční konferenci pro své partnery a jejich zákazníky. Co přinesla nového?

Reportáž z IT infrastructure & security conferenceJiž dvanáctý ročník zářijové konference DNS proběhl 21. 9. 2010 v Konferenčním Centru City na Pražském Pankráci. Účastníkům nabídl exkluzivní hosty, technicky orientované odborné přednášky i příležitosti k diskuzi nad aktuálními požadavky zákazníků. Akce se zúčastnilo hned třináct partnerů distributora, mezi kterými nechyběly firmy HP, Juniper Networks, IBM, Check Point, Fortinet, SafeNet a další.

Konferenci navštívilo více než 200 účastníků a její úvod si vzal na starost Petr Poláček, generální ředitel DNS. Kromě přivítání návštěvníků vysvětil rozšíření názvu tradiční security konference o infrastrukturu. Obohacení o nové téma vyplynulo z postupné konvergence bezpečnostních řešení do infrastruktury i z rostoucího zájmu o cloud computing. Petr Poláček připomněl, že podle analytické agentury Gartner poroste zájem o cloud computing v dalším roce o 35 %, a jdeto o téma, kterému by měli partneři a zákazníci věnovat pozornost.

Cloud computingu se konec konců dotkly téměř všechny přednášky, které následovaly.

HP pro cloud

Prestižní hosty přivítal hned dopolední blok přednášek, který odstartoval Jan Zadák, senior vice president enterprise business & managing director HP pro region Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA). Jeden z nejvýše postavených mužů českého IT upozornil na změny v obchodním modelu a v byznysu obecně, které pramení z dramatického nárůstu počtu uživatelů internetu. Zatímco dnes jde o třetinu populace planety, v roce 2020 očekává HP online celou polovinu obyvatel světa.Petr Poláček, generální ředitel DNS, přivítal na konferenci 190 účastníků.

Mezi dalšími trendy Jan Zadák vyzdvihl nástup senzorových technologií. HP se v této oblasti v současnosti intenzivně angažuje na úrovni základního výzkumu a vzhledem k vyřčeným odhadům, že by měl boom v této oblasti nastat už během pěti až šesti let, má zřejmě za sebou i první významné výsledky.

Část přednášky zaměřil Jan Zadák na poskytování „čehokoliv“ jako služby (XaaS) z prostředí datových center. Jako trendem v oblasti rozvoje cloud computingu jmenoval udržitelnost. „Zvyšování počtu datových center nemůže kopírovat zvyšování zátěže na životní prostředí, proto musí výrobci pracovat na tom, aby IT jejich zákazníků pracovalo ještě efektivněji z hlediska nároků na energii, než tomu bylo doposud,“ řekl Jan Zadák.

HP pro úspěch na (staro)novém trhu datových center v cloudu vynaložila investice ve výši čtyř miliard dolarů do výzkumu a vývoje. Výsledkem je koncept konvergované infrastruktury, který radí parterům a jejich zákazníkům provozovat datová centra založená na základní modulární infrastruktuře založené na průmyslových standardech. Výrobce k tomu samozřejmě nabízí řadu řešení a po virtualizaci úložných řešení a serverů chce nabídnout také virtualizaci síťových řešení. „Úspora portů o 70 % je výzva pro každého zákazníka a pádný argument pro naše partnery,“ uvedl Jan Zadák.

Další rovinou konvergované infrastruktury je integrovaná správa. Tu má umožnit nový software, který HP nově nabízí i středně velkým podnikům. V nabídce výrobce pak samozřejmě nechybí ani služby.

Díky ProLiant je HP v posledních dvou čtvrtletích jedničkou v serverech, což je cesta, která trvala 20 let. To samé chce nyní zopakovat v sítích. Ty mají nabídnout jednotou platformu, jednotný operační systém a otevřené standardy a tím snížit zákazníkům náklady. Servery, storage a sítě navíc HP umožňuje řídit společných softwarem. Tyto výhody spolu s akvizicí společnosti 3Com také výrobce vynesly do segmentu lídrů v nedávném hodnocení analytické společnosti Gartner (tzv. Magický kvadrant pro podnikové sítě). Jediným stejně hodnoceným konkurentem byla společnost Cisco.

Nové značky a neotřelá řešení

V dalším programu konference následovalo vystoupení dalšího významného vyzyvatele lídra síťového trhu, společnosti Juniper Networks. Tu zase Gartner umístil ve zmíněném Magickém kvadrantu jako jedinou do segmentu vyzyvatelů. A protože jde o jednu z významných novinek v portfoliu DNS, přijel značku představit přímo Uwe Richter, technický ředitel pro oblast Ruska, východní a jihovýchodní Evropy.Uwe Richter, technický ředitel Juniper Networks pro oblast Ruska, východní a jihovýchodní Evropy, účastníkům představil platformu Junos.

Uwe Richter zaměřil svou prezentaci na síťovou aplikační platformu Junos Space, která umožňuje vyvíjet a zavádět jednoduché síťové aplikace. Platforma zahrnuje škálovatelné prostředí s podporou „plug-in“ síťových aplikací a kompletní vývojové prostředí. Uživatelské rozhraní má přitom charakter Web 2.0.

Junos Space reaguje na potřebu získat výkon sítě, ať už jste kdekoliv.  Podle studie analytické společnosti Forrester je největší výzvou pro budování sítí otázka nákladů a nedostatku času. Juniper se snaží na tyto požadavky reagovat a nabízí Junos Space, který charakterizují tři vlastnosti – jednoduchý, otevřený a chytrý,“ uvedl Uwe Richter a představil také řadu aplikací dodávaných výrobcem včetně nástrojů na zjednodušení operací, podporu automatizace, nebo škálování služeb sítě.

Po dobrém obědě, který spolu se stánky vystavovatelů poskytl dobré zázemí také pro networking samotných návštěvníků, následovala přednáška Ondřeje Šťáhlavského, manažera regionu CEE ve společnosti Fortinet.  Výrobce se zabývá dodávkami síťových bezpečnostních produktů a zařízení UMT (unified threat management). Ondřeje Šťáhlavský se proto zaměřil na bezpečnost datových center. Dříve doporučovaný přístup zavádění bezpečnostních řešení od různých výrobců se podle něho ukázal jako neefektivní kvůli nákladům na správu a výkon. Proto dochází u mnoha výrobců k integraci bezpečnostních řešení, což považuje Fortinet za svou výhodu, protože vyvíjí integrovaná bezpečností řešení již deset let. Fortinet slibuje také úsporu nákladů díky výhodnému modelu licencování „na box“, nikoliv na uživatele.

Prodeje tradičních VPN a firewallů klesají a v příštích letech budou růst na významu řešení, která v sobě integrují bezpečnostní řešení,“ odhal další vývoj na trhu Ondřej Šťáhlavský.

Bezpečnost v oblacích

Petr Kadrmas ze společnosti Check Point navázal na téma bezpečnosti a zaměřil se na řešení pro nové oblasti komunikace. Klíčovým tématem přednášky se proto stala problematika zajištění bezpečnosti virtuálních prostředí, a to jak na úrovni datových center, tak virtuálních desktopů.Konferenci DNS uzavřela tombola, účastníci však pokračovali na večírek distributora v hotelu Barceló.

Podle analytiků bude polovina enterprise řešení do roku 2012 virtualizováno. Celých 60% IT manažerů přitom potvrzuje, že zabezpečení virtuálních strojů je obtížné,“ shrnul výsledky studií Gartner a Forrester Petr Kadrmas a představil řešení Security Gateway Virtual Edition (VE), které funguje jako Plug and Play bezpečnostní řešení pro oblast veřejného a privátního cloud computingu s cenou od 2 tis. dolarů. Kromě zajištění ochrany virtuálních prostředí disponuje také sjednoceným řízením pro fyzická prostředí a obsahuje funkce jako firewall, IPS, VPN nebo další možné softwarové moduly.

Závěr hlavní části konference patřil Ondřeji Valentovi ze společnosti SafeNet a Marku BradáčoviIBM. První z nich se zaměřil na produkt DataSecure, což je řešení pro ochranu podnikových dat bránící úniku dat v celém jejich životním cyklu. Marek Bradáč zodpovědný za Tivoli software zase představil pohled IBM na cloud computing a vysvětlil partnerům i zákazníkům, jaké výzvy před nimi stojí při využívání veřejných a privátních cloudů.

Odpoledne se přednášky rozdělili do dvou bloků mapujících témata infrastruktury a bezpečnosti a pokračovaly až do podvečerních hodin. Závěrečná tombola pak účastníky potěšila cenami od partnerů konference i dalších firem. Nechyběl tak například poukaz na pobyt v lázních a další příjemné ceny. Tím ale informační maraton s DNS neskončil. Na večer totiž distributor připravil pro návštěvníky konference a VIP hosty večírek ve španělském stylu.

Více informací o konferenci i prezentovaných technologiích najdete na webu distributora DNS i na speciálním webu pro prezentaci alternativních síťových technologií s názvem Nová spojení.

Zdroj: ChannelWorldKomentáře