Reportáž z Intel Channel Conference (ICC)

Pravidelné podzimní setkání partnerů společnosti Intel letos opět zavítalo do Prahy, Košic, Bratislavy a Brna. Seznamte se s novinkami v partnerském programu i nabídkou nejnovějších technologií pro resellery, VAR a výrobce PC.

Reportáž z Intel Channel Conference (ICC)Branislav Ides, nový channel manažer Intelu, na úvod pražského setkání seznámil partnery s mezinárodním výzkumem zákazníků, který vyhodnotil kritéria při nákupu PC. Na rychlosti procesoru podle výsledků průzkumu záleží 75 % z nich a celkový výkon je důležitý pro 79 % zákazníků. Použitý procesor v dodávaném PC je tak i nadále významným prodejním argumentem.

Co se naopak mění (a zároveň nahrává prodeji výkonných platforem), je způsob používání počítačů. Stále více uživatelů je potřebuje ke skládání hudby, editaci videa, práci s fotografiemi a dalším náročným činnostem. „Rodina Intel Core procesorů spolu s novým operačním systémem Windows 7 nabízejí skvělou příležitost pro prodej PC, která jsou více než třikrát rychlejší, než tři roky staré modely,“ vyzdvihl související prodejní argument Branislav Ides.

Intel proto podporuje prodej procesorů z rodiny Lynnfield (pro dektopy a servery) v rámci partnerského programu Intel Inside pro integrátory a system buildery také zvýšením rabatu ze 4 na 6 %. Novinkami z této rodiny jsou procesory Core i7 řady 800 a Core i5 řady 700, které jsou cenově dostupnější a na trh jsou společně s čipovou sadou P55 pozicovány jako „mainstream“. Architektura Nehalem tak míří mezi masové uživatele.

Marketingové materiály, prodejní nástroje, srovnávací tabulky i další grafiku a podpůrné prostředky k prodeji si můžete stáhnout na http://download.medianus.eu (použijte login: intel a password: intel07).

Co vás čeká?

Vylepšená mikroarchitekura Nehalem posatvená na zcela nové na 32nm technologii samozřejmě přinese další zvýšení výkonu a snížení spotřebyICC se tradičně zaměřuje nejen na aktuální novinky a podporu partnerů, ale především na další plány výrobce. Aktuálně je v přípravě uvedení procesorů Core i3 a Core i5 s integrovanou grafikou. Během listopadu tak můžete očekávat školení k novinkám a v prosinci pak dolaďování spolupráce s partnery. Uvedení na trh přijde na řadu počátkem ledna příštího roku.

Vylepšená mikroarchitekura Nehalem posatvená na zcela nové na 32nm technologii samozřejmě přinese další zvýšení výkonu a snížení spotřeby. Umožnit to mají použité technologie Turbo Boost (přizpůsobuje výkon tomu, co děláte), Hyper-Threading a samozřejmě již zmíněná integrace grafiky, paměťového řadiče i vylepšená práce procesoru s energií.

Partneři samozřejmě vznesli otázku, co se stane se starou Core i7 řady 900. Ta zůstává i nadále v kombinaci s čipovou sadou X58 hi-end řešením pro ty nejnáročnější uživatele, kteří chtějí ten nejvyšší výkon a možnosti přetaktování. Využívá přitom socket 1366. Procesor i7-800 a modely pozicované níže využívají socket 1156, čipovou sadu P55 a nabízejí ten nejlepší poměr kvality, výkonu a ceny.

Notebooky zvyšují výkon

Nejzajímavější a nejvíce revoluční novinkou je podle Intelu právě Technologie Turbo Boost, která má zvyšovat frekvenci procesoru až o 75 %Další část prezentace patřila notebookům a platformě Clarksfield. Podle Branislava Idese na trhu aktuálně dochází k rozdělení zákazníků do třech skupin, které kopírují tři typy notebooků: netbooky, ultra-thin laptopy a standardní laptopy jako náhrady stolních počítačů.

Třetí jmenovaná skupina opět klade důraz na výkon procesoru. Intel proto uvádí architekturu Nehalem také do notebooků, a to prostřednictvím mobilního procesoru Core i7. Čím se nový Clarksfield liší od Penrynu? Čtyři jádra zůstávají, ale zvyšuje se počet vláken (threads) ze 4 na 8. Přibyly technologie Hyper-Therading, Turbo Boost a sdílení cache na třetí úrovni. Vylepšené jsou také instrukce pro SSE4.1 a podpora DDR3 prostřednictvím integrovaného řadiče.

Nejzajímavější a nejvíce revoluční novinkou je podle Intelu právě Technologie Turbo Boost, která má zvyšovat frekvenci procesoru až o 75 %. Jak technologie funguje? V momentě, kdy nejsou všechna jádra procesorů využitá, se ty nepoužívané vypnou a energie se přesměruje do jader aktivních, což je činí více efektivními. Takové „přetaktování“ v BIOSU.

Pro extrémně náročné uživatele je určen i7-920XM a standardní kvalitu mají nabídnout i7-820QM a i7-720QM.

Další informace o nejnovějších produktech Intelu najdete tradičně na stránkách výrobce a u svých distributorů. Autorizovanými distributory jsou v České republice ABC Data, Asbis CZ, AT Computers, Sitronics IT a Tech Data Distribution. Na Slovensku jde o ABC Data SK, Asbis SK, AT Computers SK, Tech Data Distribution SK a WesTech Slovakia.Komentáře