Reportáž z Distree XXL 2011

S čím překvapili výrobci distributory na letošním Distree XXL v Monte Carlu a jak hodnotí analytici vývoj prodejního kanálu? Vybrané perličky naleznete ve slíbené reportáži.

Reportáž z Distree XXL 2011Vstup do sálu se stánky výrobců a distributorů. Suneet Singh Tuli, CEO společnosti DataWind, představil řadu netbooků a tabletů Ubisurfer s integrovanými modemy a SIM kartami.

Ačkoliv se přednáška analytické společnosti GfK konala ve večerních hodinách, Dr. Rudolf Aunkofer, si nemohl na nedostatek pozornosti stěžovat. Meziroční propady prodejů výpočetní techniky v roce 2009 již nikoho nepřekvapily. Prodeje IT ve střední a východní Evropě v prvním a druhém čtvrtletí 2010 ještě kolísaly, ale od třetího kvartálu již vykázaly meziroční růst v řádu procent.

Pro letošní rok v IT GfK očekává 5-8% růst retailu a 4-7% růst trhu pro resellery/B2B ve střední a východní Evropě. Přichází cyklus obnovy vybavení a dotkne se téměř všech Evropských zemí.

V regionu střední a východní Evropy narostl za poslední čtyři roky podíl on-line retailu z 2 na 12 %. Tradiční retail si v těchto zemích drží téměř 50% podíl, který vzrostl jen mírně. Naopak propad zaznamenává v posledních letech kanál resellerů/B2B, a to z 52 % na 38 %.

GfK radí jak vybírat distributora

Na přednášce zazněla také klíčová kritéria, kterých by se prodejci měli držet při výběru distributora. Uvádíme deset nejdůležitějších pro region střední a východní Evropy: rychlost dodávky a dostupnost produktů, cenové a platební podmínky, výběr, kontaktní osoby, technická podpora, web a e-shop, objednávky jednoho kusu.

Tipy výrobců

Více než 4 800 obchodních schůzek měli výrobci naplánováno s partnery a distributory a nespočetné množství se jich událo neoficiálně. Přesto se nám podařilo několika výrobců zeptat, s čím chtějí proniknout na trh a oslovit distributory.

Suneet Singh Tuli, CEO společnosti DataWind, představil řadu netbooků a tabletů Ubisurfer Suneet Singh Tuli, CEO společnosti DataWind, představil řadu netbooků a tabletů Ubisurfer s integrovanými modemy a SIM kartami. „Spolu se zařízeními prodáváme službu připojení k internetu. Zákazníci tak získají přístup na internet na rok zdarma, nemusí podepisovat žádnou smlouvu a neplatí měsíční poplatky. Jednoduše vytáhnou produkt z krabice, stisknou tlačítko a jsou na internetu. Veškerá složitost připojení k internetu tak odpadá.

Další rok připojení si mohou zákazníci předplatit u prodejce platební kartou přes internet nebo zakoupením dobíjecího kuponu. „Věříme, že takto dokážeme oslovit poměrně velkou skupinu uživatelů. I v západně Evropě nalezneme země s teprve polovinou populace přistupující na internet. Pokud se těchto lidí zeptáte proč, nejběžnějšími důvody jsou náklady a složitost při výběru a nastavení služby,“ vysvětlit Suneet S. Tuli tržní potenciál.

Jaké jsou plány na lokálních trzích? „V České republice budeme spolupracovat se společnosti Vodafone. Podle produktu se zákazníci budou moci připojit přes GPRS nebo 3G. Našim hlavním cílem je najít v České republice i na Slovensku jednoho silného distribučního partnera. Vyžadujeme vyčleněného produktového manažera, kterému pokryjeme polovinu příjmu.

Cena netbooků a tabletů se pohybuje mezi 199-299 dolary (cca 4 000 – 6 000 Kč).

Rogier Moes, sales manager společnosti Gembird, ukazuje prodlužovací přepěťové ochrany připojitelné k internetu přes ethernet nebo wi-fi.Rogier Moes, sales manager společnosti Gembird, na Distree přivezl ukázat 3 produkty. „Za 35 eur, tedy poloviční cenu oproti konkurenci, nabízíme kompaktní bluetooth hands-free kit do automobilů. Držíme certifikaci, která zaručuje čistý zvuk bez hluku v pozadí. Dodáváme také pružné klávesnice. KB-BTF1 je naše první ohebná klávesnice, kterou lze připojit přes Bluetooth k Blackbarry, iPhone, iPadu nebo třeba media centru. Klávesnice jsou voděodolné.  Koncová cena se pohybuje kolem 30 eur.

Do soutěže Distree o produktovou inovaci roku Gembird přihlásil prodlužovací přepěťové ochrany připojitelné k internetu přes ethernet nebo wi-fi. „Po připojení do sítě zařízení automaticky přiřadíme IP adresu a následně jej zákazník může ovládat odkudkoliv na světě prostřednictvím prohlížeče nebo naší aplikace. Přes internet může zákazník vypínat a zapínat jednotlivé zásuvky.“ Koncová cena verze s připojením přes USB je 40 eur, LAN verzi výrobce nabízí za 80 eur a Wi-Fi verzi za 120 eur.

Autorizovaná distribuce ČR: Elko Trading.
Autorizovaná distribuce SR: Elko Computers, Agem Computers SK.

Ying Huang, sales specialistka ze společnosti Sea Sonic, představila ChanneWorldu high-endové počítačové zdrojeYing Huang, sales specialistka ze společnosti Sea Sonic, představila ChanneWorldu high-endové počítačové zdroje, které společnost vyrábí již 35 let. „Naše produkty jsou rozděleny do dvou linií. Tou první jsou napájecí zdroje určené pro retail a druhu jsou zdroje používané pro integraci. Naší nejvyšší řadou jsou pasivně chlazené napájecí zdroje s výkonem 400 a 460 wattů, které jsou vhodné především pro HTPC a počítače do tichých prostředí."

Jejich koncové ceny se pohybují od 149 do 169 eur. „Ceny jsou poměrně vysoké, ale na trhu nemáme ve zdrojích bez větráčků konkurenci,“ obhajuje cenovou politiku Ying Huang.

Autorizovaná distribuce ČR: Partis (subdistribuce Bostar).
Autorizovaná distribuce SR: Partis.

Dan Forster, business development manažer společnosti Sapphire, prezentoval nový nettop. Foto: Distree Events.Dan Forster, business development manažer společnosti Sapphire, prezentoval nový nettop v rámci 60 sekund, ve kterých měl přesvědčit distributory a prodejce. „Nové Sapphire Mini PC Edge je založený na procesoru Intel Atom D510 data, má 250 GB pevný disk a 2GB operační paměť DDR2. Dokáže přehrávat 1920x1080 full HD video na jakémkoliv zařízení díky HDMI včetně adaptéru na DVI a konektoru VGA. Jako hlavní přednost produktu Sapphire pochopitelně uvádí malé rozměry. „Mini PC Edge je tak malé, že ani nevidíte, že ho zde mám s sebou,“ zavtipkoval Dan Foster při prezentaci. S operačním systémem Free DOS by cena zařízení měla začínat na 5 500 Kč s DPH.

Autorizovaná distribuce ČR: 100Mega Distribution, Asbis, AT Computers, eD system Czech, Avnet Technology Solutions.

Autorizovaná distribuce SR: AT Computers SK, eD system Slovakia, Avnet Technology Solutions, Asbis Slovakia.


Doporučujeme také přehled Výrobců a Distributorů roku regionu EMEA, kteří byli vyhlášení v rámci EMEA Channel Academy Awards poslední večer setkání Distree XXL.

Zdroj: ChannelWorld
Galerie
Komentáře