Setkání System x Univerzita se uskutečnila ve dvou termínech – 21. 10. v Praze a o den později v Olomouci. Na 140 z Čech a Moravy přišlo načerpat čerstvé novinky v portfoliu x86 a PureSystems a informace o dalším směřování této divize IBM. Partnery na setkání přivítala Martina Kocourková, channel sales leader v IBM, která shrnula hlavní fakta akvizice divize System x společností Lenovo.
V první fázi došlo k tranzici na hlavních západních trzích. Menší trhy včetně ČR je budou následovat do konce roku. Tím pádem se Lenovo stane trojkou na trhu x86 serverů s obratem 42,1 miliardy dolarů.
Martina Kocourková uvedla, že Lenovo plánuje nastavit strategii „1-2-3“ – během jednoho roku chce zdvojnásobit objem prodaných serverů, a do tří let být číslo jedna na světovém trhu serverů.
System x sales leader Patrik Pavol, který má na starost celý tým x86 serverů IBM, doplnil, že Lenovo akvizicí získává všechny servery s procesory Intel - racky, towery, blady, Flex blady, NeXtScale, k tomu přidružený networking a software. IBM si ponechává storage, přičemž Lenovo uzavřelo OEM kontrakt na prodej entry a midrange úložiště Storwize. Dále IBM zůstávají platforma Power, mainframy a PureApplication a PureData.
Důležitou informací je, že i po akvizici bude zachovaná produktová roadmapa, ve které by nemělo docházet k žádným změnám.
Patrik Pavol také představil všechny členy týmu, který přechází pod Lenovo. Channel tým/SMB/consumer část tvoří Martina Kocourková, Karolina Nováčková, Martin Moravec, Petr Trella a Jan Pacovský. F2F/REL tým jsou Zdeněk Pejcel a Karel Šťastný. Presales, postsales pak zajišťují Jakub Venc, Ondřej Lorenc, David Žikovský a Martin Chalupník.
„Obracejte se na stejné lidi, jako jste se obraceli doposud, nic se nemění,“ uvedl Pavol a dodal, že i za předpokladu, že tým IBM přejde pod Lenovo kdykoliv během kvartálu, partnerská smlouva se automaticky převádí a není potřeba ji znovu podepisovat. Beze změn by měly zůstat také smluvní ceny s partnery.
Programy pro partnery
Martina Kocourková pak s kolegou Martinem Moravcem, runrate leader CZ a SK, promluvili o aktuálních programech pro partnery, které ve většině případů budou převedeny pod Lenovo.
Ukázala, co je potřeba k registraci obchodní příležitosti. Do budoucna se registrace obchodů budou pod Lenovem zřejmě dělat pomocí nástroje presales advisor tool. Tento nástroj naleznete na www.presalesadvisor.com a naleznete zde informace o produktech, konfigurátory a konkurenční srovnání.
Můžete si také nechat vygenerovat od IBM unikátní link na verzi pro koncové zákazníky public.presalesadvisor.com, kde si klient může nakonfigurovat vlastní server a jako kontakt pro další informace jste uvedeni pouze vy.
Následně Martin Moravec představil 10x4 Volume Incentive Program, který partnerům pomáhá vyrůst během 4 kvartálů objemově o 10 %. Součástí programu jsou obchodní školení, nastavení obratových cílů a zpětné odměny v řádu 10 a více procent.
Martin Moravec upozornil, že na přihlášení do programu potřebujete deset minut a v každém dalším kvartálu pak jen minutu pro revizi nastavení. Pro zapojení musí být reseller partnerem IBM, musí si zvolit distributora, který bude vyplácet zpětné odměny, a odsouhlasit navržené prodejní cíle na další kvartál.
Pro větší partnery je pak určen 2014 System x Speciality Program, který stanovuje požadovaný roční obrat v řešeních System x na 240 000 dolarů, vyšší certifikace a alespoň jednu zákaznickou referenci. Roční bonus při splnění podmínek však činí 10 000 dolarů, poukázky na další vzdělávání, vyšší technickou a obchodní podporu a oprávnění používat Specialty Partner logo.
Program Know Your IBM je určen pro jednotlivce-obchodníky a jeho hlavním smyslem je vzdělávání. Za absolvovaná školení a za prodej produktů a služeb obchodníci sbírají body, které lze proměnit za odměny na www.kyirewards.com. Více informací získáte na www.ibm.com/partnerworld/knowyouribm.
Martina Kocourková ještě upozornila na zajímavé promo akce. Např. při nákupu IBM Storwize V3700 do konce listopadu získáte software zdarma (na výběr Turbo performance, Easy Tier, Remote Mirroring, Flash Copy).
Martin Moravec na závěr prezentace vysvětlil, proč prodávat servisní balíčky. Zákazníkovi tím dokážete dát garanci servisu 24 x 7, který zajišťuje IBM. Navíc se servisní balíčky započítávají zvýhodněně do programu KIY.
Pokračujte níže na další stránku.
Finanční služby
Petra Peštálová představila partnerům možnosti financování od IBM. Financovat lze hardware, software, IT služby a celé projekty. Mezi dostupné finanční produkty IBM patří leasing (využíváno hlavně u outsourcingu), úvěr (např. u zákazníků s již vystavenou fakturou) a odloženou splatnost.
Pro hardware můžete nabídnout operativní leasing, kdy klient za tři roky zaplatí v průměru 97 % z nákupní ceny. Poté se může rozhodnout, zda zařízení odkoupí anebo jej přenechá IBM, které jej bezpečně zlikviduje. Zákazník tím může jednorázovou investici vyměnit za pravidelné splátky bez navýšení (a tím lepší likviditu) a partner získává dlouhodobější kontakt s klientem (a 1-2 % z dohodnuté částky).
Konfigurátory a znalostní databáze
Jakub Venc, x86 sales specialist v IBM, ukázal on-line a offline nástroje pro konfiguraci serverů. Nejčastěji používaným konfigurátorem je Standalone Solution Configuration Tool (SSCT), který kontroluje všechny kroky a nenechá partnera udělat chybu v osazených komponentech.
Pro vyšší řešení (např. konfiguraci clusterů) je určen x-config. Webový konfigurátor CTO umožňuje „osekávat“ konfiguraci o jednotlivé komponenty. Pro přesný výpočet energetické spotřeby pak slouží Power Configurator.
Poté Jakub Venc představil Redbooky – kompletní znalostní databázi o produktech a jejich instalacích. Způsob poskytovaných informací by podle Vence měl zůstat i po převodu pod Lenovo, i když zřejmě pod jiným brandem a webem.
Nové Xeony, srdce x 86 serverů
František Fait, enterprise technology specialist ve společnosti Intel, shrnul hlavní inovace v procesorech Intel Xeon E5-2600 v3. Jako u každé nové generace došlo ke zvýšení výkonu na watt a zlepšily se možnosti využití serverů.
Nově lze dvousocketový server osadit až 18 jádry (36 vlákny), mezipaměť se zvětšila na 45 MB, max. rychlost pamětí se zvýšila až na 2 133 MHz a rychlost QPI se zvětšila až na 9,6 BT/s. Nová verze instrukční sady AVX 2.0 pak dovoluje teoreticky 70% navýšení výkonu.
František Fait zdůraznil také SSD disky Intel s podporou PCIe, která má v porovnání se SATA řadičem poskytnout dvakrát lepší latenci. Intel u nové generace myslel také na další zvýšení bezpečnosti přes Trusted Execution Technology, která kontroluje postupně jednotlivé vrstvy při zavádění systému.
Nová generace serverů M5
Po obědě na technickou přednášku Intelu navázal Ondřej Lorenc, System x CTS v IBM, který partnery seznámil s novinkami ve volume a high-end portfoliu M5 a X6. Kompletní portfolio se všemi novými procesory Intel bude IBM (později Lenovo) postupně uvádět do konce ledna.
Vzhledem ke stejné platformě není mezi jednotlivými výrobci nových serverů ve výkonu zásadnější rozdíl, přiznal Lorenc. IBM však díky termálnímu designu serverů dovoluje používat vlastní TruDDR4 paměti, které dokážou běžet na vyšší frekvenci, než udává specifikace Intelu. Až tři DIMM na kanál mohou běžet bez poklesu frekvence na 2 133 MHz.
Nejflexibilnější je podle Lorence řada x3650 M5. K dispozici jsou varianty simple swap a hot swap s výměnným i disky zepředu a dále kapacitně nejvytěžitelnější modely s vysokou hustotou úložiště. V podstatě totožný server, ale v 1U provedení je x3550, který je logicky méně rozšiřitelný než x3650.
Jakub Venc poté udělal průřez integrovanými systémy PureSystem, high-density a HPC systémy IBM. Pro střední segment klientů může být zajímavý např. Flex System x240 M5. Poté účastníky seznámil se síťovými produkty a hlavními trendy (SDN, konvergence LAN a SAN a další).
Pokračujte níže na další stránku.
Podpora distributorů IBM
V posledním bloku vystoupili zástupci spolupořádajících distributorů. Martin Janeček, IBM BU manager, shrnul historii a výsledky společnosti Avnet. Zdůraznil, že díky regionálním skladům může společnost pro většinu zboží zajistit dostupnost do tří až čtyř dnů. V ČR Avnet čerpá podporu „silné a stabilní“ korporace, která podle Martina Janečka chápe lokální trh.
Poté Martin Janešek představil také celý tým divize IBM (část týmu pro hardware: Radim Kalina, Jan Vojtěch, Michal Rosák, Aleš Drobílek a Roman Zátka, Michal Vančura).
Zmínil také, že Avnet distribuuje kompletní portfolio technologií IBM včetně SoftLayer, a zdůraznil oblast vzdělávání, kde je Avnet dlouhodobý partner se statusem IBM Global Training Provider poskytující kurzy a certifikace.
K dispozici je partnerům Avnetu lokální testovací centrum včetně „demo cloudu“ přes vzdálený přístup. Avnet poskytuje také finanční služby.
Šéf divize IBM v DNS Petr Plodík poté představil aktuální sestavu IBM týmu od vedení vč. logistiky a marketingu, přes account managery, software a harware. Konkrétně System x mají na starost Kamila Jeřábková a Aleš Komárek.
Připomenul informační portál DNS Better way, kde v rámci komunity IBM naleznete řadu informací o řešeních IBM vč. Systém x včetně blogu a diskuzí.
Je zde také rozcestník prodejce IBM se všemi potřebnými informacemi pro resellery.
Kamila Jeřábková závěrem shrnula hlavní novinky, které zjistila na Technical University IBM (Lenovo). Zdůraznila, že poskytování nyní prodaných servisních balíčků je garantováno min. na dalších pět let beze změn. V produktech zmínila nové generace serverů M5 a X6 a v networkingu především SDN (podporu OpenFlow) a flexibilní mapování portů.
Z novinek v rámci tranzice doplnila, že Lenovo vyvíjí nový konfigurační nástroj, který bude společný pro všechen x86 hardware. Nástroj PSAT pro nacenění zůstává a nově přes něj bude možné dělat také registrace obchodních zakázek.
Závěrem ještě Martina Kocourková s Martinem vylosovali tombolu, poděkovali partnerům za věrnost a účast.
Zdroj: ChannelWorld